Facebook Twitter Email Pinterest

Juha Vuorela

12.03.2003 / Juha Vuorela

Juha Vuorela ja kartanlukijansa Markus Nousiainen lähtevät Mikkelin SM-ralliin sillä mielellä, että nyt ei Lapualla tapahtuneita ajovirheitä ei saisi tulla. - Ei me ainakaan jarrua lähdetä painamaan. Pienet virheet olisi saatava pois, niistä joutuu SM-sarjassa heti maksamaan, miettii 21-vuotias Juha Vuorela ennen talvikauden päätöstä.

Juha ajoi vuokraamallaan Rallyrent Europen Mitsubishi Lancer Evo 7 mallilla testiä tiistai päivän Saarijärvellä ja oli tyytyväinen. - Autossa oli kiinni tiedonkeruu järjestelmä, se näyttää paljon tehtyjä virheitä. Me saatiin iskunvaimennus hyvää iskuun, kertoo innokas kisojen välillä kilpa-autolla treenaava längelmäkeläinen.

Juha toivoo että korkeasta lähtönumerosta (52) olisi nyt jopa etua. - Voi olla että kelit ratkaisee aika paljon Mikkelissä.

Juhan ja Markuksen kaksi ensimmäistä SM-osakilpailua eivät tyydätä. Rovaniemellä tuli keskeytys ulosajossa ek:lla 8 ja Lapualla päästiin maaliin ison N-ryhmän sijalla 15.

Teksti: Juha Vuorela Rally Team Tiedotus
Vesa Rauhala

Pisteet top 5

1. Teemu Asunmaa / Ville Mannisenmäki 122 pistettä Alavuden UA (Rally2)
2. Jari Huttunen / Antti Haapala 120 pistettä KiuUA (R5)
3. Lauri Joona / Tuukka Shemeikka 119 pistettä SAU (Rally2)
4. Juha Salo / Kristian Temonen 119 pistettä Karkkilan UA (Rally2)
5. Roope Korhonen / Anssi Viinikka 51 pistettä LMM (R5)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2024

1) 12.-13.1. SM Auto Sorsa Riihimäki-Ralli, Riihimäki
2) 1.-3.2. 59. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
3) 8.-9.3. SM Tuuri Ralli, Alavus
4) 24.-25.5. SM Mad-Croc Länsirannikon Ralli, Turku
5) 14.-15.6. SM Pohjanmaa Ralli, Seinäjoki
6) 23.-24.8. SM Ralli Lahti, Lahti
7) 4.-5.10. SM Ralli Kitee, Kitee

SM-sarja sosiaalisessa mediassa