Facebook Twitter Email Pinterest

Jussi Välimäki

05.03.2009 / Jussi Välimäki

- Joensuun SM-rallissa tavoitteena kaikki tai ei mitään

Kaksi viikkoa sitten ralliautoilun SM-sarjan Mikkelin ympäristössä ajetussa osakilpailussa voitosta kamppaillut, mutta pronssille ralliautonsa ylipitkän hypyn ja ajovirheen seurauksena jäänyt lempääläinen Jussi Välimäki taistelee tulevana lauantaina kynsin ja hampain Joensuun SM-rallin voitosta. Välimäki puhisee menohaluja.

- Mitsubishi Lancer Evolution IX ralliautoni on iskussa - Kuskista tuskin voi sanoa samaa, Thaimaan lomalta palannut Välimäki naurahtaa.

- Joensuussa on kuulemma upea reitti ja pääsen ilmeisesti jälleen testaamaan ralliautoni lento-ominaisuuksia. Nyt en enää haasta kanssakilpailijoitani vaan puhtaasti aion voittaa ne, uhoaa SM-pisteissä hopeasijaa hallussaan pitävä Välimäki.

Abloy SM Itäralli starttaa lauantaina klo 10. Jussi Välimäen ja hänen kartanlukijansa Marko Sallinen lähtevät rallireitille lähtönumerolla 2.

Lisätietoja:
www.jussivalimaki.com

Jani Kekoni / Jussi Välimäen tiedotus
jani.kekoni@plopcrew.net
040 515 6870
----

Pisteet top 5

1. Lauri Joona / Tuukka Shemeikka 103 pistettä SAU (Rally2)
2. Jari Huttunen / Antti Haapala 100 pistettä KiuUA (R5)
3. Teemu Asunmaa / Ville Mannisenmäki 97 pistettä Alavuden UA (Rally2)
4. Juha Salo / Kristian Temonen 85 pistettä Karkkilan UA (Rally2)
5. Roope Korhonen / Anssi Viinikka 40 pistettä LMM (R5)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2023

1) 12.-14.1. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
2) 3.-4.2. IsoValkeinen SM-Ralli Kuopio
3) 3.-4.3. SM Jyväskylän Talviralli, Jyväskylä
4) 19.-20.5. SM Pohjanmaa Ralli, Seinäjoki
5) 16.-17.6. SM Itäralli, Joensuu
6) 11.-12.8. Future SM-ralli, Lahti
7) 29.-30.9. SM Kokkola Ralli, Kokkola

SM-sarja sosiaalisessa mediassa