Kimi Räikkönen huoltoon
Mäntyvaaran raviradalla sijaitsevan Arctic Lapland Rallyn huoltoalueella käy melkoinen vilske, kun kaikista huhuista huolimatta Kimi Räikkönen kartturinsa Kaj Lindströmin kanssa sittenkin ajoi huoltoon. Erikoiskokeelta 2 kantautui ensin tietoja, että Kimi Räikkönen oli ajanut ulos ja ehkä vielä keskeyttäisikin. Näin ei kuitenkaan käynyt, vaan Kimi sai apua paikalle kiirehtineiltä katselijoilta, ja homma jatkui.
"Ihan oma moka oli", kertoi Kimi huollon aikatarkastusasemalla.
"Ei paikkakaan ollut mitenkään vaikea, se vain lähti lapasesta. Auto jäi kanittamaan pohjasta korkean penkan päälle, eikä liikkunut mihinkään. Ensin me lapioimme Kaitsun kanssa omilla lapioillamme, mutta sitten siihen tuli porukkaan valtavien lapioiden kanssa, ja niin auto irtosi", kertasi Kimi.
Auto ei ollut aivan kauneimmillaan. Keskellä keulaa oli selvästi painauma, josta voisi päätellä, että keskelle osui pienehkö puu. Auto ei kuitenkaan saanut mitään vakavia vaurioita, vaan "pintasilityksen" jälkeen on varmasti jälleen täysin kelpoinen.
Kimi menetti aikaa noin 24-kilometrisellä kakkoserikoiskokeella kuitenkin 31 minuuttia Sordon aikaan verrattuna.
"Kyllä me kisaa jatkamme , autolla on kiva ajaa ja kaikki toimii hienosti", suhtautui Kimi rennosti tilanteeseen.