Jarkko Miettisen ralli päättyi ulosajoon
Ralliautoilun SM-sarjan kolmas osakilpailu, SM Vaakuna-ralli, Mikkelissä päättyi Skoda Fabia S2000 -autoa ajavan Jarkko Miettisen ja kartturinsa Mikko Lukan osalta ulosajoon kilpailun ensimmäisellä erikoiskokeella. Tavoitteena ollut voitto vaihtoi keskeytykseen.
"Yhdessä mutkassa ajoin hiukan liian sisältä ja keula haukkasi sisäpenkasta kääntäen nokan menosuuntaan. Samalla perä putosi ojaan. Autoa tielle vekslatessa rusautin peruutusvaihteen hiukan hätäisesti päälle, ja se otti itseensä. Emme sitten saaneet auto käännettyä enää autonlevyisessä rännissä ympäri, ja leikki oli jätettävä kesken", Jarkko kertaa ulosajoaan.
Vaikka lievä flunssa vaivasi Jarkkoa kisaviikolla, ei tämä oleellisesti vaikuttanut suoritukseen. Nuotitusjakso sujui hyvin, ja tunnelmat ennen starttia olivat korkealla.
"Lyhyessä kilpailussa pitää painaa heti alusta täysillä, ja pätkän alku tuli hyvin. Mielestäni en kuitenkaan yrittänyt liikaa. Näitä vain välillä sattuu", Jarkko toteaa.
Jarkko Miettisen kausi jatkuu 5.-6.3. Joensuussa, jossa ajetaan rallin SM-sarjan talvikauden päättävä osakilpailu.