Facebook Twitter Email Pinterest

Tiippana tavoittelee palkintosijaa Lapualta

08.06.2012 / Tiippana tavoittelee palkintosijaa Lapualta

Rallin SM-sarja palaa pitkältä kevättauolta tulevana viikonloppuna, kun Lapualla ajetaan lauantaina sarjan neljäs osakilpailu. Pohjanmaan sora- ja asfalttiteillä ajettavaan kilpailuun starttaa mukaan myös nelivetoisten SM1-luokassa ajava rautjärveläinen Jussi Tiippana.

Viime vuonna Tiippana sijoittui Lapuan kisassa vaikeuksien kautta yleiskilpailun sijalle viisi. Nyt tavoitteena on kohentaa sijoitusta
yhden tai useamman pykälän verran.
- Palkintosijoja tavoitellaan eli sijoja viidestä ylöspäin. Jos vältetään omat virheet ja auto pysyy kunnossa, niin tavoitteen pitäisi
olla ihan realistinen.

Mikkelin Urheiluautoilijoita edustava Tiippana ennakoi, että voittotaistelua käyvät kiivaimmin Esapekka Lappi ja Juha Salo sekä
Jarkko Nikara, joka tekee paluun kotimaisille ralliteille.
- Jotta oma tulos miellyttäisi lauantai-iltana omaa silmää, näille miehille ei pitäisi antaa kovin paljon periksi.

Kevättalven aikana Mitsubishi Lancer Evo 9 on huollettu perusteellisesti ja autoon on etsitty uusia säätöjä lisävauhtia tuomaan.
Uusia tuulia puhaltaa myös rengasosastolla, sillä Tiippana ajaa Lapualla ensimmäistä kertaa Dmackin renkailla.
- Tällä viikolla ajettujen testien perusteella rengas tuntui hyvältä ja uskon, että rengas toimii myös Lapuan seudun teillä. Renkaita ei voi syyttää, jos hävitään, Tiippana naurahtaa.

Lapualla ajetaan yhteensä neljä erikoiskoetta, joilla on yhteismittaa noin 80 kilometriä. Reitti on pääosin sama kuin viime vuonna.
- Reitti oli ainakin viime vuonna minusta hyvä ja sopii autollemme. Vaikka tiet tuntuvat äkkivääriin sorateihin tottuneesta melko
yksiviivaisilta, niin kyllä siellä silti eroja saadaan varmasti aikaan. Joka paikkaan on tultava tarkasti tai puska kutsuu.

Lapuan SM-ralli käynnistyy perjantaina nuotituksella ja varsinainen kilpailu alkaa lauantaina 9.6. kello 12. Ensimmäinen kilpailija saapuu maaliin kello 17. Kilpailun tuloksia voi seurata osoitteessa http://tulossivu.autourheilu.fi/ ja kuljettajien kommentteja päivitetään lähes reaaliaikaisesti Ralli SM:n Facebook-sivuille osoitteeseen www.facebook.com/rallism.

Pisteet top 5

1. Tuukka Kauppinen / Sebastian Virtanen 52 pistettä Huuha UA (Rally2)
2. Teemu Asunmaa / Janne Ferm 45 pistettä AlavUA (Rally2)
3. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 28 pistettä EMSC (Rally2)
4. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 25 pistettä PiekUA (Rally2)
5. Mats Rinne / Kim Niemelä 18 pistettä YkUA (R5)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2025

     1. 17.-18.1. Hotelli IsoValkeinen SM-ralli Kuopio 250 v., Kuopio
     2. 30.1-1.2. 60. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
     3. 7.-8.3. SM Savonlinna Ralli, Savonlinna
     4. 23.-24.5. SM Red Devil Länsirannikon Ralli, Turku
     5. 11.-12.7. SM Ralli, Kouvola
     6. 15.-16.8. SM Ralli, Lahti
     7. 26.-27.9. SM Seinäjoki Ralli, Seinäjoki

SM-sarja sosiaalisessa mediassa