Facebook Twitter Email Pinterest

Tekniikkamurhe johtoasemassa lopetti Petteri Jäppisen kilpailun Itärallissa

02.03.2020 / J-P Virtanen

Joensuun Itäralliin lähdettiin korjaamaan Mikkelin pettymystä. Nuotituksen aikana reitti osoittautui todella hienoksi. Oli vauhtia ja sopivasti korkeuseroja. 

- Kahdelle ensimmäiselle erikoiskokeelle laitettiin käytetyt renkaat alle. Tiedossa oli että aikahäviötä tämän johdosta tulisi jonkin verran. Ensimmäisellä tappiota 3,9 sekuntia ja toisella 9,7 sekuntia tiesivät 10 sekunnin eroa luokan johtajaan päivän ensimmäiseen huoltoon saavuttaessa.

- Nyt parempaa rengasta alle ja aloitetaan hyökkäys.

Kolmas erikoiskoe oli 33 km pitkä. Tänne syntyi 11,5 sekunnin pohja-aika vaikka matkaan mahtui spinnaus. Tässä vaiheessa johtopaikka 2,6 sekunnin marginaalilla Sami Korvolaan. Neljäs ek koitui jälleen Jäppisen kohtaloksi. Aikatarkastusasemalle ajaessa jarruletku napsahti poikki ja edessä oli välitön keskeytys.

Pettymys on mielettömän kova. Rouva Fortunalla on selkeästi jotain hampaankolossaan. Jos tästä asiasta haluaa kuitenkin jotain positiivista hakea niin onneksi hajosi tuossa vaiheessa eikä kesken erikoiskokeen. Tuolloin olisi katastrofi ollut valmis.

Sarjassa sijoitus valahti nyt neljänneksi. Kausi jatkuu kesäkuussa Kouvolan kilpailulla.

Facebook: Petteri Jäppinen/KA-team

Kuva: Jari Kohonen

Pisteet top 5

1. Teemu Asunmaa / Tuukka Shemeikka 63 pistettä AlavUA (Rally2)
2. Tuukka Kauppinen / Sebastian Virtanen 52 pistettä Huuha UA (Rally2)
3. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 50 pistettä PiekUA (Rally2)
4. Tommi Jylhä / Kimmo Nevanpää 29 pistettä JyvUA (Rally2)
5. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 28 pistettä EMSC (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2025

     1. 17.-18.1. Hotelli IsoValkeinen SM-ralli Kuopio 250 v., Kuopio
     2. 30.1-1.2. 60. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
     3. 7.-8.3. SM Savonlinna Ralli, Savonlinna
     4. 23.-24.5. SM Red Devil Länsirannikon Ralli, Turku
     5. 11.-12.7. SM O.K. Auto-Ralli, Kouvola
     6. 15.-16.8. SM Ralli, Lahti
     7. 26.-27.9. SM Seinäjoki Ralli, Seinäjoki

SM-sarja sosiaalisessa mediassa