Facebook Twitter Email Pinterest

Pajari debytoi Ralli SM-sarjan pääluokassa Riihimäellä - “Päästään näkemään ero kärkimiehiin”

03.02.2022 / Jani Seppälä / Sami Pajari Media

Sami Pajari starttaa lauantaina Auto Sorsa Riihimäki-rallissa ensimmäistä kertaa urallaan Ralli SM-sarjan pääluokkana toimivaan SM1-luokkaan. Pajarin ja kartanlukija Enni Mälkösen kalustona toimii Ford Fiesta R5, joka on viritysasteeltaan ja vauhdiltaan pykälää kireämpi kuin kaksikon tällä kaudella MM-sarjassa käskyttämä Ford Fiesta Rally3. 

Alkuviikosta kansainvälisen kilpailukalenterinsa julkaisseen suomalaiskaksikon päätavoite tällä kaudella on Euroopassa ajettavissa MM-ralleissa WRC3-luokan kalustolla. Kauden ohjelmaan on kuitenkin tarkoitus sisällyttää muutamia kisoja WRC2-luokassa. Tätä tarkoitusta varten Riihimäen SM-ralli toimii hyvänä mittarina, kun otetaan huomioon että SM1-luokan kärjen taso on kansainvälisestikin huippuluokkaa. 

- Parin vuoden aikana olen muutaman kerran päässyt testamaan kyseistä autoa. Jonkinlainen kosketuspinta on siis jo olemassa kyseiseen laitteeseen, joka on hiukan vanhempi kehitysversio verrattuna esimerkiksi MM-rallien WRC2-luokassa nähtäviin Rally2-luokituksen Fiestoihin. 

- Mitään sen kummempia tulostavoitteita ei ole asetettu vaan yritetään kerryttää kokemusta tulevaisuutta varten. SM1-luokassa taso on äärimmäisen kova, joten täällä päästään näkemään millainen ero meillä on tällä hetkellä kärkimiehiin, Pajari kertoo. 

Pajari testasi autoa vielä keskiviikkona kahdella eri tiellä kaikkiaan 150 kilometrin verran. 

- Saatiin hyvät testit ajettua, lukkojen asetukset saatiin nyt minulle mieleisiksi ja sen myötä on hyvä luotto auton käytökseen. Oman mausteensa kisaan tuo varmasti kisapäivälle ennustettu lumisade. Meidän numerolla tie voi olla jo hieman puhdistunut lumipöperöstä, mutta onnistutaanko erikoiskokeet auraamaan juuri samaa jälkeä, joka on nuotituksessa ollut, se nähdään sitten kilpailun käynnistyttyä, Pajari miettii. 

Kilpailun lähtö tapahtuu autoliike Auto Sorsan piha-alueelta klo 11 ja samaan paikkaan maaliin saavutaan noin klo 18:30. Kahdeksan erikoiskokeen reitti ja 100 ek-kilometriä haastavat kuljettajia parhaansa mukaan, huollossa käydään kahdesti päivän aikana Lopen keskustassa. 

Kanta-Hämeen maakunnassa voimassa olevien COVID19-rajoitusten mukaisesti kilpailu ajetaan ilman yleisöä. Tapahtumia voi seurata kuitenkin Ralli SM-sarjan livelähetyksestä Moottoriurheilu.tv:n YouTube-kanavalla. 

Auto Sorsa Riihimäki-Rallin aikataulu: 

Lauantai 5.2.

11:01 LÄHTÖ, Auto Sorsa Oy
11:31 EK 1 Hirvijärvi – 9,46 km
11:59 EK 2 Ojajoki 1 – 12,24 km
12:48 HUOLTO, Loppi
13:34 EK 3 Ourajoki – 21,98 km
14:40 EK 4 Nummenkylä– 14,82 km
15:12 EK 5 Ahoinen – 6,70 km
16:10 HUOLTO, Loppi
16:58 EK 6 Pappilanlääni – 9,20 km
17:26 EK 7 Ojajoki 2 – 12,24 km
18:02 EK 8 Punkka – 11,47 km
18:32 MAALI, Auto Sorsa Oy

Livetulokset: https://www.rallism.fi/content/fi/3/20238/Livetulokset.html

Sami Pajari verkossa: 

WWW: https://www.samipajari.com/
Facebook: https://www.facebook.com/samipajariofficial
Instagram: https://www.instagram.com/samipajariofficial/
Twitter: https://twitter.com/samipajari 

Kuva: MK Racing Photography

Pisteet top 5

1. Teemu Asunmaa / Ville Mannisenmäki 122 pistettä Alavuden UA (Rally2)
2. Jari Huttunen / Antti Haapala 120 pistettä KiuUA (R5)
3. Lauri Joona / Tuukka Shemeikka 119 pistettä SAU (Rally2)
4. Juha Salo / Kristian Temonen 119 pistettä Karkkilan UA (Rally2)
5. Roope Korhonen / Anssi Viinikka 51 pistettä LMM (R5)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2024

1) 12.-13.1. SM Auto Sorsa Riihimäki-Ralli, Riihimäki
2) 1.-3.2. 59. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
3) 8.-9.3. SM Tuuri Ralli, Alavus
4) 24.-25.5. SM Mad-Croc Länsirannikon Ralli, Turku
5) 14.-15.6. SM Pohjanmaa Ralli, Seinäjoki
6) 23.-24.8. SM Ralli Lahti, Lahti
7) 4.-5.10. SM Ralli Kitee, Kitee

SM-sarja sosiaalisessa mediassa