Facebook Twitter Email Pinterest

Janni Hussille on tarttunut oppia matkaan jokaiselta kilometriltä

15.06.2023 / Secto Automotive Labs / Viestintä

Rallin SM-sarja jatkuu viikonloppuna, kun kauden viides osakilpailu ajetaan 16.-17.6. Joensuussa, jossa juhlitaan samalla Itärallin 60-vuotista taivalta. Kaksipäiväiseen kilpailuun lähtee Secto Automotive Labsin kuljettajat Heikki Kovalainen (SM1-luokka) kartturi Janni Hussin kanssa sekä Justus Räikkönen (SM3-luokka) kartturinaan Mikael Korhonen. Luvassa on noin 95 erikoiskoekilometriä Pohjois-Karjalassa. 

Secto Automotive Labs projektina tavoitteena on kestävän kehityksen ratkaisujen testaus vaativimmissa moottoriurheilun olosuhteissa rallin erikoiskokeilla, siksi osallistuminen rallin SM-sarjaan on erityisen kiinnostavaa. Kehitystyö on ensisijaista, vaikka kuljettajien vauhti onkin kasvanut läpi kauden. Justus Räikkönen on johtanut SM3-luokkaa läpi kauden ja on toiseksi sijoittuneen Tuomas Välilän kanssa karkumatkalla keskinäisen kamppailun ollessa kuitenkin vielä tiukkaa

Autokunta Kovalainen - Hussi on entisestään löytänyt yhteistä säveltä rallitaipaleilla. Janni Hussilla on nyt kolme SM-rallia takana ja sarjassa olisi toinen mokoma edessä. Hussi kartturoi rallia kilpailuissa ensimmäisen kerran alle vuosi sitten. Oppia on kertynyt mukaan jokaiselta kilometriltä.

“Opin koko ajan enemmän, ja kun opin niin nälkä vain kasvaa lisää. Kartturin perustehtävät alkavat sujua jo rutiinilla niin pystyn tekemään taas lisää ja enemmän rallin eteen”, hyväntuulinen Hussi kommentoi matkalta kohti Joensuuta.

Valmistautuminen Joensuun ralliin on sujunut erinomaisessa vireessä. Hussi odottaa paljon tulevaa rallia, kun sukujuuretkin vievät Pohjois-Karjalaan. “Kuin kotia palaisi”, hän tunnelmoi. Kuljettaja-kartturi parin yhteistyö on syventynyt koko ajan. “Seinäjoella otimme Heikin kanssa yhteistyössä isoja harppauksia eteenpäin. On hienoa nähdä, miten vauhtia tulee koko ajan lisää”. Kovalaiselle asfaltti on erittäin tuttu pinta Japanin rallisarjasta, mutta nyt alkaa tuttuutta löytyä myös muihin alustoihin.

SM-rallin jälkeen Secto Automotive Labsin katse kääntyy tietenkin koko organisaation vuoden kohokohtaan Secto Rally Finlandiin, joka ajetaan Jyväskylässä 3.-6.8.2023. Myös Hussin kesä menee pitkälti rallin parissa. Kalenterissa on useampi ralli katsottuna, mutta erityisesti hän odottaa reissua Jyväskylään. “Se on oikea juhlaviikko Suomessa. Riittää karnevaalia koko viikon ajaksi ja toivon tietysti suomalaismenestystä”. Jännitystä Keski-Suomessa varmasti riittää.

Itäralli, Joensuu: Itäralli

Lisätietoja Secto Automotive Labs -kehitysympäristöstä, jossa tutkitaan fossiilittomien ratkaisujen käyttöönottoa autoilussa: SECTO AUTOMOTIVE LABS

Lisätietoja:
Projektipäällikkö Sami Heiskanen
Puh. 040 7287851
sami.heiskanen@secto.fi

Kuva: Hannu Rainamo

Pisteet top 5

1. Teemu Asunmaa / Tuukka Shemeikka 63 pistettä AlavUA (Rally2)
2. Tuukka Kauppinen / Sebastian Virtanen 52 pistettä Huuha UA (Rally2)
3. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 50 pistettä PiekUA (Rally2)
4. Tommi Jylhä / Kimmo Nevanpää 29 pistettä JyvUA (Rally2)
5. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 28 pistettä EMSC (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2025

     1. 17.-18.1. Hotelli IsoValkeinen SM-ralli Kuopio 250 v., Kuopio
     2. 30.1-1.2. 60. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
     3. 7.-8.3. SM Savonlinna Ralli, Savonlinna
     4. 23.-24.5. SM Red Devil Länsirannikon Ralli, Turku
     5. 11.-12.7. SM O.K. Auto-Ralli, Kouvola
     6. 15.-16.8. SM Ralli, Lahti
     7. 26.-27.9. SM Seinäjoki Ralli, Seinäjoki

SM-sarja sosiaalisessa mediassa