Facebook Twitter Email Pinterest

Olli Lahti esitteli ralliautoa päiväkotilapsille

25.09.2013 / Olli Lahti esitteli ralliautoa päiväkotilapsille

Olli Lahti_Näsipuisto 1.jpg

Näsinpuiston päiväkodin lapset pääsivät ihastelemaan Olli Lahden ralliautoa.

Nokian UA:ta edustava viime vuoden junioreiden Suomen mestari Olli Lahti odottaa ensi viikonloppuna ajettavasta Tampereen SM Castrol-rallissa kovaa taistelua kaksivetoisten luokkien herruudesta. Edellisessä osakilpailussa Citroën-kuljettaja sijoittui SM3-luokassa neljänneksi, mikä oli nuorukaiselle kauden paras sijoitus.

"Jos tuota sijoitusta pystyisi nyt parantamaan, olisin kyllä tosi tyytyväinen. Jo viiden nopeimman joukkoonkin ajaminen on meidän kovavauhtisessa ja -tasoisessa luokassamme aina hyvä saavutus", Lahti tiedostaa.

Lahti ja kartanlukija Jan Lönegren valmistautuivat SM-sarjan päätöskisaan huolella. Ensin Lahti ajoi nolla-autona yhden rallisprintin ja kisaviikolla hän osallistui AKK:n valmennusryhmän leirille, jossa ajotreeniä kertyi kahtena päivänä.

Kuudentena SM-sarjataulukossa oleva Lahti teki myös tärkeitä edustustehtäviä rallin alla, kun hän osallistui mainoskuvauksiin kilpailukeskuksena toimivan Särkänniemen alueella. Lisäksi Lahti kävi esittelemässä ralliautoaan läheisen Näsipuiston päiväkodin lapsille.

(Jarno Saari)

Pisteet top 5

1. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 159 pistettä PiekUA (Rally2)
2. Tuukka Kauppinen / Sebastian Virtanen 114 pistettä Huuha UA (Rally2)
3. Teemu Asunmaa / Tuukka Shemeikka 97 pistettä AlavUA (Rally2)
4. Jari Liiten / Per Almkvist 64 pistettä S (Rally2)
5. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 61 pistettä EMSC (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2026

    1. 16.-17.1. SM Mikkeli Ralli, Mikkeli
    2. 29.-31.1. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
    3. 27.-28.2. SM Riihimäki Ralli, Riihimäki
    4. 22.-23.5. SM Imatra Ralli, Imatra
    5. 12.-13.6. SM Jyväskylän Kesäralli, Jyväskylä
    6. 14.-15.8. SM Ralli Kitee, Kitee
    7. 25.-26.9. SM Porvoo Ralli, Porvoo

SM-sarja sosiaalisessa mediassa