Facebook Twitter Email Pinterest

Vuoden eteläisin SM-osakilpailu ajetaan pian

05.08.2009 / Vuoden eteläisin SM-osakilpailu ajetaan pian

Keravalla ajettavaan Vartti SM-ralli lähestyy jo huimaa vauhtia. Lauantaina 29.8.2009 ajettavan osakilpailun kaikki järjestelyt alkavat olla jo loppusuoralla. Kisan aikana ajetaan kahdeksan erikoiskoetta, jotka tarjoavat vauhtia ja elämyksiä moottoriurheilun ystäville.

Keravalla elokuun lopussa ajettava Vartti SM-ralli on eteläisin SM-tason osakilpailu. Kilpailu kerää vuosittain tuhatpäisen yleisön kisapaikalle. Joka vuosi myös media on ollut kiinnostunut Keravan osakilpailusta. Suomalaiset ovat rallikansaa, ja kiinnostus moottoriurheiluun on vahvaa.

Vartti SM-rallia on helppo tulla seuraamaan, sillä tänä vuonna Keravalla panostetaan erityisesti parkkipaikkoihin, myös liikuntaesteisten pysäköinti on huomioitu entistä paremmin.

Kilpailun huoltoparkki sijaitsee Myrskylän Kiparkatissa, jossa voi nauttia huoltotohinasta sekä suunnistaa kätevästi kisan erikoiskokeille. Kiparkatin huoltoparkissa kurnivat mahat täyttää herkullinen lounasbuffet edulliseen rallihintaan. Upean kisakokemuksen saa myös hankkimalla ainutlaatuiset VIP-liput kilpailuun.

Lisätietoja:
Vartti SM-ralli, viihde- ja markkinointipäällikkö Vesa Lundberg, 040 528 5741, vesa@dce.fi

Pisteet top 5

1. Lauri Joona / Tuukka Shemeikka 103 pistettä SAU (Rally2)
2. Jari Huttunen / Antti Haapala 100 pistettä KiuUA (R5)
3. Teemu Asunmaa / Ville Mannisenmäki 97 pistettä Alavuden UA (Rally2)
4. Juha Salo / Kristian Temonen 85 pistettä Karkkilan UA (Rally2)
5. Roope Korhonen / Anssi Viinikka 40 pistettä LMM (R5)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2023

1) 12.-14.1. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
2) 3.-4.2. IsoValkeinen SM-Ralli Kuopio
3) 3.-4.3. SM Jyväskylän Talviralli, Jyväskylä
4) 19.-20.5. SM Pohjanmaa Ralli, Seinäjoki
5) 16.-17.6. SM Itäralli, Joensuu
6) 11.-12.8. Future SM-ralli, Lahti
7) 29.-30.9. SM Kokkola Ralli, Kokkola

SM-sarja sosiaalisessa mediassa