Mikko Eskelisellä ja Arto Kapasella yksi parhaimmista Tunturirallin 18. kilpailukerroista
Yleiskilpailun 11. sija Rallin MM-sarjan kuljettajien joukossa oli 51-vuotiaalle kova tulos. Vuonna 2008 ensimmäisen kerran Arctic Lapland rallissa kilpaillut jyväskyläläinen Mikko Eskelinen, 51, ja vuodesta 2010 lähtien hänen vierellään lähes poikkeuksetta kartturoinut Arto Kapanen, 60, saivat 59. kerran järjestetyssä ns. Tunturirallissa vastaansa MM- ja SM-sarjan tähtikuljettajat.
Kaksipäiväisessä ja 200 erikoiskoekilometrin kilpailussa Dynamo Teamin kaksikko tasaisesti kellotti SM1-luokan 10. nopeimpia aikoja ja lopulta 12 vaativan erikoiskokeen päätteeksi heidät palkittiin yhdeksällä Ralli SM-sarjan pisteellä. Kahden Ralli SM-osakilpailun jälkeen Skoda Fabia Evo autolla ajavat Ralli SM-sarjan konkarikuljettajat ovat SM1-luokan kuudennella sijalla ja vain 13 pistettä hopeasijaa perässä.
- Nyt kun yhteensä 300 erikoiskoekilometriä on Skoda Fabia R5 EVO autolla takana niin olemme saaneet huomata, että vauhtimme on parantunut jokaisella ajetulla kilometrillä. Siitä iso kiitos kuuluu tiimille, joka on niin pitänyt huolta autosta kuin kuljettajan ajotaitojen kehittymisestä. Nykypäivän auto vaatii hieman erilaisen ajotyylin kuin WRC-auto ja siten uuden ajotyylin sovittaminen käytäntöön on vaatinut hieman aikaa, Eskelinen kertoo.
- Tunturiralli oli meille jälleen hieno seikkailu. Olimme lähdöstä maaliin tuloksellisesti paremmassa vauhdissa kuin aikaisemmassa Riihimäen SM-rallissa ja siten saatiin myös erinomaisesti tuotettua näkyvyyttä yhteistyökumppaneillemme. Vaikka emme Rallin MM-sarjan kärkikuljettajien vauhtiin päässeet niin silti yhdeksän sarjapistettä antoi meille runsaasti uskoa tulevaisuuteen, urallaan niin rallissa kuin radalla erinomaisesti jo lähes 20-vuoden ajan viihtynyt Eskelinen jatkaa.
Vuoden 2024 Arctic Lapland rallin voittoon ajoi hallitseva SM-hopeamitalisti Mikko Heikkilä, joka samalla toi Toyotalle sen historian ensimmäisen Rally2-auton yleiskilpailun ykkössijan. 200 kilpailukilometrin matkalla Mikko Heikkilä oli lopulta 7,3 sekuntia hallitsevaa Rallin Suomenmestari Teemu Asumaata nopeampi.
Kolmas ja samalla Ralli SM-talvikauden viimeinen osakilpailu ajetaan maaliskuun toisena viikonloppuna Tuurin ympäristössä.
Lopputulokset 59. Arctic Lapland Rally 2024: SM1-luokka, Top-3:
1. Mikko Heikkilä & Kristian Temonen, Toyota GR Yaris Rally2, 1:41:02.8
2. Teemu Asunmaa & Ville Mannisenmäki, Škoda Fabia RS Rally2, +7.3s
3. Roope Korhonen & Anssi Viinikka, Toyota GR Yaris Rally2, +35.7s
----
10. Mikko Eskelinen & Arto Kapanen, Škoda Fabia Rally2 evo, +4:15.4s
Ralli SM-pisteet 2/7 osakilpailua:
1. Roope Korhonen, 45p
2. Mikko Heikkilä, 34p
3. Benjamin Korhola, 34p
4. Anssi Rytkönen, 26p
5. Teemu Asunmaa, 25p
6. Mikko Eskelinen, 21p
Masters Cup sarjatilanne:
1. Reijo Muhonen, 32p
2. Ville Ruokanen, 23p
3. Mikko Eskelinen, 21p
4. Yrjö Martti, 16p
5. Kees Burger, 14p
Kuva: Henri Vuorinen