Facebook Twitter Email Pinterest

Aki Teiskonen

08.03.2005 / Aki Teiskonen

Kuluvalla kaudella P-WRC sarjan ajamiseen keskittyvä Aki jättää kotimaisemissaan 12. maaliskuuta ajettavan Peurunkarallin väliin. Maksimaalisen panostuksen vaativa MM-sarja on kauden ykkösjuttu, josta syystä ainakaan talvisesongin aikana ei ole mahdollisuutta kilpailla Suomessa. Aki joutuu jopa jättämään Laukaan parin viikon ajaksi testikutsun vuoksi, eikä pääse tästä johtuen edes penkalta seuraamaan kotiseuran järjestämää rallia.

Akin japanilainen Syms Rally Team ajattaa joissakin Lähi-idän rallisarjaan kuuluvissa kisoissa öljymiesten mailla mainetta niittänyttä Hamed Al-Wahaibia, joka on Akin tiimikaveri kauden aikana. Al-Wahaibi on ajanut P-WRC sarjaa usean vuoden ajan ja hän on mukana myös tänä vuonna. Hän yhdessä Syms:n kanssa halusi tarjota Akille mahdollisuuden osallistua kahden viikon mittaiseen testi- ja kilpailurupeamaan Omanissa. Al-Wahaibi kutsui Akin kotimaahansa, jossa Syms testaa kalustoaan sekä mahdollisesti uusia osia, joita tullaan aikanaan käyttämään Subarulla. Aki osallistuu testeihin täysipainoisesti koko ajan ja pääsee käyttämään teknistä osaamistaan tallin hyväksi.

-Eipä ole tullut tähän mennessä käytyä Omanissa! Jaa, taitaa olla Ilomantsi itäisin paikka, jossa olen piipahtanut ennen tätä reissua. Kun kutsu kävi, niin eipä jäänyt paljoakaan pelivaraa, eikä tarvinnut käyttää aikaa pohdiskeluun, lähtisikö vai ei? Tämä on erittäin merkittävä reissu tulevaisuutta ajatellen ja olen tyytyväinen, kun hyvät suoritukseni on pantu merkille. Uskon kykeneväni hyödyttämään tallia sen perustyössä ja osallistun myös kolmipäiväiseen kilpailuun tallin palveluksessa. Olen erittäin kiitollinen tallikaverilleni ja tulen tekemään parhaani, jotta hänen kisansa onnistuisi mahdollisimman hyvin, kertoo Aki tyytyväisenä.

Akin omat ajohommat jatkuvat huhtikuun alussa Uudessa-Seelannissa, jossa kaasutellaan seuraava P-WRC sarjan osakilpailu. Kotimaan kisojen osalta katseet on jo suunnattu tulevaan kesään, mutta mitään päätöksiä sorakisoihin osallistumisesta ei ole olemassa.

Peurunka ralli ei kuitenkaan jää vallan ilman Teiskosten edustusta. Miika pitää kartturi tuntumaa yllä ja hyppää kyytiin Koskelon Erkin Kit Car Golfiin. Kovasta yrittämisestä tunnettu Koskelo tarjoaa Miikalle arvatenkin vauhdikkaan kisapäivän!

Teksti: Harri Savolainen

Pisteet top 5

1. Teemu Asunmaa / Tuukka Shemeikka 63 pistettä AlavUA (Rally2)
2. Tuukka Kauppinen / Sebastian Virtanen 52 pistettä Huuha UA (Rally2)
3. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 50 pistettä PiekUA (Rally2)
4. Tommi Jylhä / Kimmo Nevanpää 29 pistettä JyvUA (Rally2)
5. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 28 pistettä EMSC (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2025

     1. 17.-18.1. Hotelli IsoValkeinen SM-ralli Kuopio 250 v., Kuopio
     2. 30.1-1.2. 60. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
     3. 7.-8.3. SM Savonlinna Ralli, Savonlinna
     4. 23.-24.5. SM Red Devil Länsirannikon Ralli, Turku
     5. 11.-12.7. SM O.K. Auto-Ralli, Kouvola
     6. 15.-16.8. SM Ralli, Lahti
     7. 26.-27.9. SM Seinäjoki Ralli, Seinäjoki

SM-sarja sosiaalisessa mediassa