Facebook Twitter Email Pinterest

Vesa Hirvonen

22.02.2009 / Vesa Hirvonen

Vesa Hirvonen netti

Joensuun Vesa Hirvonen lähti tavoittelemaan Mikkelin SM-rallista kaksivetoisten autojen SM2-luokan voittoa. Lauantaina ajetun seitsemän erikoiskokeen mittaisen kilpailun alkumetrit eivät tosin lupailleet hyvää Hirvoselle.

- Kuski ei ollut hereillä, joten alussa tuli heti aika reilusti takkiin, kommentoi neljänneksi nopeimmin rallin aloittanut Honda-kuljettaja. Toisella erikoiskokeella meno kohentui selvästi, ja jäin vain puoli sekuntia pohja-ajasta.

Hirvosen ja kartanlukija Jussi Martiskinin nimet eivät kilpailun aikana komeilleet kovinkaan korkealla, kun tulospalvelu tarjosi Hirvosen autokunnalle ylimääräistä aikaa peräti yhdeksän minuutin verran.

- Itse tiesimme aikavirheestä, mutta silti oli vaikea verrata omaa kokonaisaikaa muihin. Aivan tarkkaan emme siis tienneet, kuinka lähellä muut kilpakumppanin olivat, kartturi Martiskin selvitti.

Tälle kaudelle uuden FIN R -luokituksen tekniikan mukaan rakennettu Honda Civic lauloi Hirvosen käsittelyssä hienosti, mutta luokkavoittoon ajaneen Joonas Lindroosin vauhtiin ei ollut sanomista.

- Kakkossijaan oli nyt tyytyminen, kun Lindroos oli 52,4 sekuntia ripeämpi. Taaksepäin oli reilu minuutti rakoa, joten lopussa ei tarvinnut enää vetää hampaat irvessä, Hirvonen myönsi.
- Avauskisan keskeytyksen jälkeen nämä olivat nyt tärkeät pisteet.

Ralli SM -sarjan yhteydessä ajettiin nyt ensimmäistä kertaa myös Nuorten Suomen mestaruuspisteistä. Kaksivetoisten luokan sisällä kamppailtavan mestaruustaiston kärkeen ajoi Joonas Lindroos ennen Vesa Hirvosta.

SM-sarja jatkuu kahden viikon kuluttua Joensuussa.

Lisätietoja:
Jarno Saari
0400 959 565
www.vesahirvonen.com

Pisteet top 5

1. Lauri Joona / Tuukka Shemeikka 103 pistettä SAU (Rally2)
2. Jari Huttunen / Antti Haapala 100 pistettä KiuUA (R5)
3. Teemu Asunmaa / Ville Mannisenmäki 97 pistettä Alavuden UA (Rally2)
4. Juha Salo / Kristian Temonen 85 pistettä Karkkilan UA (Rally2)
5. Roope Korhonen / Anssi Viinikka 40 pistettä LMM (R5)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2023

1) 12.-14.1. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
2) 3.-4.2. IsoValkeinen SM-Ralli Kuopio
3) 3.-4.3. SM Jyväskylän Talviralli, Jyväskylä
4) 19.-20.5. SM Pohjanmaa Ralli, Seinäjoki
5) 16.-17.6. SM Itäralli, Joensuu
6) 11.-12.8. Future SM-ralli, Lahti
7) 29.-30.9. SM Kokkola Ralli, Kokkola

SM-sarja sosiaalisessa mediassa