Facebook Twitter Email Pinterest

Marko Kakko

13.03.2006 / Marko Kakko

Marko Kakko taisteli SM-pisteille lauantaina Peurunka-rallissa Laukaalla. Hän ajoi Mitsubishillään isossa N-ryhmässä seitsemänneksi. Päivä ei ollut Kakolle helppo: hän ajoi kovassa kuumeessa, ja mietti jo kilpailun keskeyttämistäkin.

- Perjantai-iltana lainasin hotellista kuumemittaria, ja lukemat näyttivät 38,9. Kyllä siinä aika tarkkaan mietittiin lähdetäänkö lainkaan kisaan. No, siinä mielessä kannatti, kun saatiin sentään SM-pisteitä. Muuten oli kyllä aika hankalaa ja virheitä tuli tehtyä tosi paljon. Olo on aivan karmea, Kakko kertoi maalissa.

Ison N-ryhmän kilpailun voitti Juha Salo. Kakko ja kartanlukija Pasi Hedman jäivät voitosta 1.45 minuuttia. SM-sarjan yhteispisteissä kaksikko on talvikauden osakilpailujen jälkeen kahdeksantena.

- Vauhtia oli, mutta sitten oli myös hieman huonoa tuuria. Jos vauhti pysyisi samana, mutta onni vähän kääntyisi, niin selkeästi taisteltaisiin aina palkintokorokepaikoista. Mutta nyt tilanne on tämä, ja kesällä on onnistuttava täydellisesti, jos aikoo mitali kaulassa kauden päättää. Vaikeaa se alkaa olla, mutta vielä ei luovuteta, Kakko sanoi.

Seuraava SM-ralli kaasutellaan Valkeakoskella kesäkuussa. Nyt sarja menee kolmen kuukauden kevättauolle.

Miiro Koivula
miiro.koivula@pp.inet.fi
0400539100

www.knkracing.com

Pisteet top 5

1. Teemu Asunmaa / Ville Mannisenmäki 122 pistettä Alavuden UA (Rally2)
2. Jari Huttunen / Antti Haapala 120 pistettä KiuUA (R5)
3. Lauri Joona / Tuukka Shemeikka 119 pistettä SAU (Rally2)
4. Juha Salo / Kristian Temonen 119 pistettä Karkkilan UA (Rally2)
5. Roope Korhonen / Anssi Viinikka 51 pistettä LMM (R5)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2024

1) 12.-13.1. SM Auto Sorsa Riihimäki-Ralli, Riihimäki
2) 1.-3.2. 59. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
3) 8.-9.3. SM Tuuri Ralli, Alavus
4) 24.-25.5. SM Mad-Croc Länsirannikon Ralli, Turku
5) 14.-15.6. SM Pohjanmaa Ralli, Seinäjoki
6) 23.-24.8. SM Ralli Lahti, Lahti
7) 4.-5.10. SM Ralli Kitee, Kitee

SM-sarja sosiaalisessa mediassa