Facebook Twitter Email Pinterest

Joonas Lindroos joutuu jättämään Turun SM-rallin väliin

10.08.2016 / Tero Tuiskula

Seuraavaksi vuorossa oleva Turun SM-ralli jää Joonas Lindroosilta ja kartturi Pasi Kilpeläiseltä ajamatta.

Edellisessä osakilpailussa sattuneen kaadon jäljiltä auto saatiin kuntoon viime viikonlopuksi. Testeissä moottori kuitenkin rupesi "kilkattamaan", joten se on avattava.

- Imusarja murtui poikki kaadossa ja ilmeisesti siitä on joku metallinpala imeytynyt moottoriin, joten kyllä kone pitää avata ja tutkia, ehtikö sinne tulla jotain vaurioita testissä, harmittelee Lindroos.

- Ei ruveta kuitenkaan kiirehtimään nyt tuon auton kanssa. Laitetaan se kunnolla kuntoon. Aika meinaa myös olla kortilla, kun töitäkin on tehtävä, Lindroos lisää.

Päätökseen jättää kilpailu ajamatta vaikutti myös se, että mestaruuteen on aika pienet mahdollisuudet verrattuna siihen vaadittaviin riskeihin.

Kuva: Marika Koliseva

Pisteet top 5

1. Teemu Asunmaa / Ville Mannisenmäki 85 pistettä Alavuden UA (Rally2)
2. Lauri Joona / Tuukka Shemeikka 72 pistettä SAU (Rally2)
3. Juha Salo / Kristian Temonen 67 pistettä Karkkilan UA (Rally2)
4. Jari Huttunen / Antti Haapala 65 pistettä KiuUA (R5)
5. Niclas Grönholm / Antti Linnaketo 37 pistettä EMSC (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2023

1) 12.-14.1. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
2) 3.-4.2. IsoValkeinen SM-Ralli Kuopio
3) 3.-4.3. SM Jyväskylän Talviralli, Jyväskylä
4) 19.-20.5. SM Pohjanmaa Ralli, Seinäjoki
5) 16.-17.6. SM Itäralli, Joensuu
6) 11.-12.8. SM-Ralli, Lahti
7) 29.-30.9. SM-Ralli, Kokkola

SM-sarja sosiaalisessa mediassa