Facebook Twitter Email Pinterest

Kristian Kiviniemen Citroën hajalla - tarttuu Mitsubishin ohjaimiin Turussa

19.08.2016 / Vesa Rauhala

Kristian Kiviniemi kartanlukijansa Matti Kankaan kanssa starttaavat perjantaina 19.8. alkavaan Turun SM-ralliin Citroën DS3 R5-auton sijaan tiimin aikaisemmin käytössä olleella Mitsubishi Lancer Evo 10-mallilla.

- Ei saatu Citroënin moottorissa olevaa vikaa kuntoon tällä viikolla. En halua riskeeta sen auton kanssa, että olisimme sillä mukana Tampereen kilpailussa, Kiviniemi kertoo. Lähtö Turkuun Mitsubishilla ei ole Kiviniemelle vastenmielistä, sillä talvella Mitsubishi kiisi Kristianin käsissä SM1-luokan EK-pohja-aikoihin. Kiviniemi Motorsportin kausi SM-sarjassa on ollut rikkonainen, joten kahdessa viimeisessä osakilpailussa onkin vain yksi tavoite.

- Hyviä erikoiskoe aikoja, eiköhän sijoituskin ole silloin korkealla, Kiviniemi miettii.

Kiviniemi ja Kangas kisaa Turussa numerolla 38.Turun SM-rallissa ajetaan yhdeksän erikoiskoetta, joilla pituutta on 84 km. Perjantaina kaasutellaan kolme pätkää klo 20.00 alkaen. 

Kristianin kesätauko ajamisesta on sujunut eri tapahtumissa Citroën auton kanssa. Mukana menossa oltiin mm. Seinäjoen Vauhtiajoissa (kuva) ja Kankaanpäässä Vauhtifestivaali tapahtumassa.

Kuva: AKK Sports Oy

Pisteet top 5

1. Teemu Asunmaa / Ville Mannisenmäki 122 pistettä Alavuden UA (Rally2)
2. Jari Huttunen / Antti Haapala 120 pistettä KiuUA (R5)
3. Lauri Joona / Tuukka Shemeikka 119 pistettä SAU (Rally2)
4. Juha Salo / Kristian Temonen 119 pistettä Karkkilan UA (Rally2)
5. Roope Korhonen / Anssi Viinikka 51 pistettä LMM (R5)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2023

1) 12.-14.1. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
2) 3.-4.2. IsoValkeinen SM-Ralli Kuopio
3) 3.-4.3. SM Jyväskylän Talviralli, Jyväskylä
4) 19.-20.5. SM Pohjanmaa Ralli, Seinäjoki
5) 16.-17.6. SM Itäralli, Joensuu
6) 11.-12.8. Future SM-ralli, Lahti
7) 29.-30.9. SM Kokkola Ralli, Kokkola

SM-sarja sosiaalisessa mediassa