Facebook Twitter Email Pinterest

Jussi Vainionpäälle SM1-luokan viidenneksi korkeimmat pisteet Mikkelistä

22.02.2017 / PJ Racing

Rallin SM-sarjan toinen osakilpailu ajettiin 17.-18.2 Mikkelin maisemissa. Kilpailu käynnistyi perjantai iltana kahdella erikoiskokeella, jotka alkoivat Jussi Vainionpäältä ja Mika Juntuselta liukastellen.

- 1,5 kilometrin mittainen ravirata oli jäädytettyä baanaa, jossa oli irtolunta päällä eikä pitoa oikein löytynyt. Perjantaina ajettu toinen erikoiskoe, 13,66-kilometrisessä Kovalassa ajo alkoi maistumaan ja väliaikojen perusteella olimme aivan kärjen tuntumassa, mutta puolenvälin jälkeen yksi risteys jarrutus epäonnistui ja jouduimme peruuttelemaan takaisin tielle, Vainionpää kertasi avauspäivän tapahtumia.

Perjantain jälkeen autokunnan sijoitus oli yhdeksäs.

Lauantaina oli vielä 115 kilometriä jäljellä, jossa oli tarkoitus kohentaa sijoitusta reilusti. Päivä oli kaksikolle haastava, eikä ajamiseen tahdo löytyä tarpeeksi rentoutta.

- Välillä ajo onnistuu hyvin, mutta rytmin vaihdokset eivät onnistu halutulla tavalla, hankalaa on, Vainionpää totesi. 

Huolto teki muutoksia autoon päivän toisessa huollossa ja sitä saatiin paremmaksi. Huollon jälkeen oli kaksi erikoiskoetta joissa kaksikko sortui isoihin virheisiin ja muutokset jäivät tuloksissa näkymättömiksi. Lisäksi kahdeksannella erikoiskoiskokeella meno meni ojanpohjien kyntöhommiksi liki sadan metrin matkalla ja seuraavalla erikoiskokeella risteyksen pitkäksi ajo söi aikaa.

SM Vaakuna Rallin SM1-luokan tulokset :
1.Kalle Rovanperä
2.Teemu Asunmaa
3.Juha Salo
4.Jarkko Nikara
5.Ari Vihavainen
6.Jussi Vainionpää

SM-pistetilanne 2/7 osakilpailun jälkeen
1. Asunmaa 59
2. Salo 43p
3.Nikara 31p
4.Vainionpää 30p
5.Tukiainen 21p 

Rallin SM-sarja jatkuu Tahkolla 10.-11.maaliskuuta.

Kuva: Taneli Niinimäki

Pisteet top 5

1. Tuukka Kauppinen / Sebastian Virtanen 52 pistettä Huuha UA (Rally2)
2. Teemu Asunmaa / Janne Ferm 45 pistettä AlavUA (Rally2)
3. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 28 pistettä EMSC (Rally2)
4. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 25 pistettä PiekUA (Rally2)
5. Mats Rinne / Kim Niemelä 18 pistettä YkUA (R5)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2025

     1. 17.-18.1. Hotelli IsoValkeinen SM-ralli Kuopio 250 v., Kuopio
     2. 30.1-1.2. 60. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
     3. 7.-8.3. SM Savonlinna Ralli, Savonlinna
     4. 23.-24.5. SM Red Devil Länsirannikon Ralli, Turku
     5. 11.-12.7. SM Ralli, Kouvola
     6. 15.-16.8. SM Ralli, Lahti
     7. 26.-27.9. SM Seinäjoki Ralli, Seinäjoki

SM-sarja sosiaalisessa mediassa