Facebook Twitter Email Pinterest

Emil Lindholm dominoi Kouvolassa - Lauri Joona varmisti suomenmestaruuden murskapistein

05.09.2020 / Ralli SM -tiedotus

Kouvolassa pinkaistu seitsemän erikoiskokeen SM O.K. Auto-ralli saatettiin tänään turvallisesti maaliin. Ralli oli alusta loppuun TGS Skoda Teamissä ajavan Emil Lindholmin ja kartanlukija Mikael Korhosen näytöstä. Toisesta sijasta sen sijaan käytiin ”tuhannesosataistelu”, jossa Teemu Asunmaa vei pidemmän korren, ohi Mikko Heikkilän. SM3-luokassa Lauri Joona juhli tuplasti, sillä hän voitti luokkansa ja varmisti samalla luokan suomenmestaruuden.

Emil Lindholm dominoi Kouvolassa käytyä kesän ensimmäistä Ralli SM-osakilpailua, SM O.K. Auto-rallia, ja johtaa nyt SM1-luokan pisteissä seitsemällä pisteellä, ennen muutaman viikon kuluttua Pohjanmaalla käytävää kauden päätösosakilpailua. 

- Kauttaaltaan oli hyvä päivä, ja sai kyllä ihan ajaa. Vitosella oli pieni tilanne, ja luulin että meni rengas, koska löi niin rajusti leikkauksessa vasempaan etukulmaan, mutta ei. Viimeinen tultiin melko hissukseen, mutta silti yllättävän kova aika. Pohjanmaalla sitten ratkaistaan pisteet, tämä oli hyvä lämmittely sitä kisaa varten, Lindholm kommentoi voittoaan.

Lindholmin selän takana sen sijaan käytiin tiukkaa kamppailua toisesta sijasta Teemu Asunmaan ja Mikko Heikkilänkesken, jotka pitävät myös luokan pisteissä Lindholmista seuraavia sijoja. Mikko Heikkilä oli jo napata itselleen hopean, mutta viimeisen erikoiskokeen maalissa kokonaisaika napsahti herroille tismalleen samaan lukemaan, jolloin päivän ensimmäisellä erikoiskokeella paremmin pärjännyt Asunmaa sai kuin saikin kaapattua sijan nimiinsä.

SM2-luokassa Kouvolan vahvin oli Jaro Kinnunen. Toiseksi ajoi 17.9 sekunnin erolla luokan konkarin maineessa oleva Ville Hautamäki, ennen Minillä kiitävää Riku Tahkoa, joka koki rengasrikon heti ensimmäisellä erikoiskokeella, mutta teki hienon nousun voittajakolmikkoon, vaikka eroa kärkeen lopulta venyi hieman reilu minuutti.

Luokan pisteissä Hautamäki saa pitää vielä kärkisijansa, mutta Kinnunen on hänestä vain kahden pisteen päässä. Ainoastaan pisteen perässä Kinnusesta puolestaan hiostaa Jussi Lindberg.

Röyhkiön kauan odotettu osakilpailuvoitto lipesi viime hetkillä – Joona sinetöi mestaruutensa

Aleksi Röyhkiö ja Lauri Joona kävivät sekuntikamppailua aina rallin alkumetreistä lähtien. Röyhkiö oli jo napata luokkavoiton, mutta viimeinen erikoiskoe koitui kohtaloksi ja lähellä ollut täysi pistepotti jäi ojan pohjalle, kilpailun päättyessä samalla keskeytykseen. Joona kuittasi näin ollen täydet pisteet taskuun ja varmisti samalla itselleen suomenmestaruuden, joten syytä oli tuplajuhlaan.

- Ajettiin kovaa kilpailua Aleksin kanssa ja se kääntyi lopulta meidän hyödyksi, Aleksin virheen takia. Mutta pitää olla tyytyväinen, etenkin kun mestaruus tuli plakkariin, ei voisi parempi fiilis olla. Sen tajuaa ehkä vasta Pohjanmaan jälkeen, mutta sinnekin vielä lähdetään ja koitetaan ajaa kovaa – kelpaa, Lauri Joona totesi tyytyväisenä maalissa.

Toiseksi ajoi Henri Hokkala, joka nousi nyt luokkapisteissä toiselle sijalle. Pronssille ylsi Kalle Markkanen reilun minuutin päässä Joonasta. Luokan pisteissä kolmantena on Sami Pajari

Niklas Heino vei SM4-luokan voiton vahvalla kestävyydellään. Vaikka periaatteessa muuten luokan jopa viisi nopeinta olivat ajallisesti jatkuvasti hyvin lähellä toisiaan, Viuhkolan 27.31 kilometrisellä erikoiskokeella Heino repi reilun 10 sekunnin eron seuraavaan molemmilla kierroksilla. Toiseksi luokassa tuli lopulta Toni Herranen ja kolmanneksi Oskari Heikkinen.

Ralli SM -sarja jatkuu syyskuun lopussa 25.-26.9. Seinäjoella, kun vuorossa on Pohjanmaa SM-Ralli.

Tulokset

Yleiskilpailu
1. Emil Lindholm 48:13.8
2. Teemu Asunmaa +5.2
3. Mikko Heikkilä +5.2
4. Juha Salo +13.4
5. Juuso Metsälä +2:47.7

SM1-luokka
1. Emil Lindholm 48:13.8
2. Teemu Asunmaa +5.2
3. Mikko Heikkilä +5.2

SM2-luokka
1. Jaro Kinnunen 51:25.7
2. Ville Hautamäki +17.9
3. Riku Tahko +1:04.6

SM3-luokka
1. Lauri Joona 52:03.4
2. Henri Hokkala +26.9
3. Kalle Markkanen +1:03.1

SM4-luokka
1. Niklas Heino 57:47.6
2. Toni Herranen +6.4
3. Oskari Heikkinen +22.7

Alustavat pisteet Kouvolan kilpailun jälkeen

SM1-luokka
1. Emil Lindholm 95p
2. Teemu Asunmaa 88p
3. Mikko Heikkilä 37p

SM2-luokka
1. Ville Hautamäki 67p
2. Jaro Kinnunen 65p
3. Jussi Lindberg 64p

SM3-luokka
1. Lauri Joona 102p
2. Henri Hokkala 59p
3. Sami Pajari 57p

SM4-luokka
1. Sami Korvola 74p
2. Toni Herranen 53p
3. Miko Kiminki 48p

Tiimit
1. TGS Skoda Team 183p
2. Porvoon Autopalvelu 149p
3. Ford Motorcraft 142p

Katso kaikki tulokset täältä

Kuva: Taneli Niinimäki/AKK

Pisteet top 5

1. Teemu Asunmaa / Tuukka Shemeikka 63 pistettä AlavUA (Rally2)
2. Tuukka Kauppinen / Sebastian Virtanen 52 pistettä Huuha UA (Rally2)
3. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 50 pistettä PiekUA (Rally2)
4. Tommi Jylhä / Kimmo Nevanpää 29 pistettä JyvUA (Rally2)
5. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 28 pistettä EMSC (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2025

     1. 17.-18.1. Hotelli IsoValkeinen SM-ralli Kuopio 250 v., Kuopio
     2. 30.1-1.2. 60. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
     3. 7.-8.3. SM Savonlinna Ralli, Savonlinna
     4. 23.-24.5. SM Red Devil Länsirannikon Ralli, Turku
     5. 11.-12.7. SM O.K. Auto-Ralli, Kouvola
     6. 15.-16.8. SM Ralli, Lahti
     7. 26.-27.9. SM Seinäjoki Ralli, Seinäjoki

SM-sarja sosiaalisessa mediassa