Facebook Twitter Email Pinterest

Lassila lähtee uudella innolla Lahteen kesätauon jälkeen

07.08.2023 / Lassilaracing tiedotus

Kauhavan UA:ta edustava Leevi Lassila lähtee Lahdessa 11-12.8 ajettavaan Future SM ralliin SM3 luokan 6. sijalta. Vaikean alkukauden jälkeen Lassilalla on kasassa 33 pistettä. Lahdessa jaossa on taas maksimissaan 25 pistettä.

Joensuussa ulosajon kärsineet Leevi Lassila ja Juho Koski-Lammi lähtevät tavoittelemaan kärkisijoja Lahteen. Vaikeudet aiemmissa osakilpailuissa ovat tiputtaneet Lassilan ulkopuolelle kamppailussa sarjan kärkisijoista. Kuljettajaparin tavoitteena Lahdessa onkin keskittyä omaan ajamiseen.

- Tottakai lähdetään ajamaan hyvistä sijoituksista, mutta keskitytään ennemminkin omaan ajoon. Sarjapisteissä ollaan sen verran taka-asemissa, että niitä ei mietitä tässä kohtaa.

- Lahdessa olen ollut kilpailemassa 4 kertaa aiemminkin, ja tiet siellä ovat nopeita ja hienoja, niin varmasti tänäkin vuonna.

Lassila osallistui SM osakilpailujen välissä Ruotsissa ajettuun EM sarjan osakilpailuun. Ruotsissa kilpailu päättyi 14. erikoiskokeelle Fiestan moottorin hajottua. Moottorista katkesi kampiakseli, ilman varoituksia.

- Harmillisesti kilpailu päättyi Ruotsissa ennenaikaisesti, mutta vauhtiin oltiin tyytyväisiä ja kokemus oli hieno. Ajamistakin saatiin vietyä samalla eteenpäin. Auto on nyt taas kunnossa ja toimii hyvin. Kilpailuista tuli moottoririkon takia suunniteltua pidempi tauko, joten innolla lähdetään taas kisaamaan.

Kilpailu alkaa Sm luokkien osalta perjantaina 11.8 kello 17.27 Lahden satamasta. Perjantaina luvassa on kaksi erikoiskoetta, joiden yhteispituus on 27km. Lauantaina kilpailu jatkuu 9.30 kun luvassa on vielä 97 erikoiskoe kilometriä. Kilpailun maali on lauantai iltana Lahden satamassa n.20.30. Lassila, Koski-Lammi pari lähtee reitille numerolla 36.

Kuva: Taneli Niinimäki / AKK

Pisteet top 5

1. Teemu Asunmaa / Ville Mannisenmäki 122 pistettä Alavuden UA (Rally2)
2. Jari Huttunen / Antti Haapala 120 pistettä KiuUA (R5)
3. Lauri Joona / Tuukka Shemeikka 119 pistettä SAU (Rally2)
4. Juha Salo / Kristian Temonen 119 pistettä Karkkilan UA (Rally2)
5. Roope Korhonen / Anssi Viinikka 51 pistettä LMM (R5)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2024

1) 12.-13.1. SM Auto Sorsa Riihimäki-Ralli, Riihimäki
2) 1.-3.2. 59. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
3) 8.-9.3. SM Tuuri Ralli, Alavus
4) 24.-25.5. SM Mad-Croc Länsirannikon Ralli, Turku
5) 14.-15.6. SM Pohjanmaa Ralli, Seinäjoki
6) 23.-24.8. SM Ralli Lahti, Lahti
7) 4.-5.10. SM Ralli Kitee, Kitee

SM-sarja sosiaalisessa mediassa