Eskelinen varovaisen toiveikkaana SM Mad-Croc Länsirannikon Ralliin
Mikko Eskelinen ja Arto Kapanen varovaisen toiveikkaina Ralli SM-sarjan Mad-Croc Länsirannikon kilpailuun - Tavoitteena nousta sarjapisteissä lähemmäksi mitallisijoituksia
Kolmen talvisen Ralli SM-sarjan osakilpailun jälkeen SM1-luokan sarjatilanteessa kuudennella sijalla oleva, jyväskyläläinen Mikko Eskelinen, 51, janoaa lisää sarjapisteitä nyt viikonloppuna Turun ympäristössä ajettavassa kilpailukauden ensimmäisessä sorarallissa.
Skoda Fabia R5 EVO autolla yhdessä luottokartanlukijansa Arto Kapasen, 60, kanssa kilpaileva Eskelinen valmistautui ralliin Voikoskella ajetuissa testeissä.
- Kahdeksan viikon mittainen kilpailutauko päättyi kesäisissä olosuhteissa ajettuihin testeihin, joista löydettiin lisää vauhtia nousujohteisesti sujuneeseen talvikauteen nähden. Tavoitteena on saada kutistettua eroa Ralli SM-sarjan kärkikuljettajiin nähden ja sitä kautta kerättyä repullinen sarjapisteitä, Eskelinen kertoo.
Kahdeksan pikataipaleen ja 101,26 erikoiskoekilometrin mittaiselle rallireitille Dynamo Teamin alaisuudessa ajavat rallipapat suuntaavat toiveikkain mielin.
- Vaikka siitä on kahdeksan vuotta kun viimeksi olen Turun seudulla rallia ajanut ja kahdeksan kuukautta kun viimeksi olen soralla kilpaillut niin motivoituneena tulemme yhden tärkeimmän yhteistyökumppanini sponsoroimaan kilpailuun starttaamaan. Olemme yhdeksän sarjapistettä SM-pronssimitalisijoitusta perässä ja koska neljä osakilpailua on ajamatta niin taistelumielin erikoiskokeille lähdetään, Eskelinen jatkaa.
Mad-Croc Länsirannikon Ralli käynnistyy perjantai-iltana kahdella erikoiskokeella ja loput kuusi ajetaan lauantaina. Eskelinen ja Kapanen ajavat kilpailussa lähtönumerolla 5.
Ralli SM-sarjan pisteet 2024: 3/7 osakilpailua, SM1-luokka, Top-3:
1. Roope Korhonen, Skoda Fabia RS, 70p
2. Benjamin Korhola, Hyundai i20, 49p
3. Anssi Rytkönen, Skoda Fabia R5, 38p
---
6. Mikko Eskelinen, Skoda Fabia R5 EVO, 29p
Rallin Masters Cup sarjatilanne 2024: 3/7 osakilpailua: Top-5:
1. Reijo Muhonen, BMW M3, 39p
2. Mikko Eskelinen, Skoda Fabia R5 EVO, 28p
3. Arto Juolahti, Mitsubishi Lancer E10, 23p
4. Ville Ruokanen, Ford Fiesta Rally3, 23p
5. Kees Burger, Skoda Fabia R5, 19p
Kuva: Jani Kekoni