Facebook Twitter Email Pinterest

Länsirannikon tiet maistuivat voitokkaalle Asunmaalle

26.05.2024 / Juho Koski / Asunmaa Racing -tiedotus

Teemu Asunmaa on voittanut SM Mad-Croc Länsirannikon Ralli. Eroa kertyi lopulta 51,7 sekuntia alavutelaisen hyväksi. Vaikka viimeinen puristus jätettiin ajosta pois, otti Asunmaa erikoiskoevoiton kaikilla kahdeksalla rallin erikoiskokeella.

Teemu Asunmaa ja kartanlukija Ville Mannisenmäki ovat voittaneet Turussa järjestetyn SM Mad-Croc Länsirannikon Rallin. Voittomarginaaliksi jäi lopulta 51,7 sekuntia. Voitto on Asunmaalle kauden ensimmäinen, ja petaa hyvää kesäkautta.

Asunmaa aloitti kilpailun kahdella pohja-ajalla perjantai-illan asfalttivoittoisilla erikoiskokeilla. Yötauolle tultaessa eroa oli 12,6 sekuntia Skoda-kuljettajan hyväksi.

Lauantaina alavutelainen jatkoi siitä mihin perjantaina jäi, ja takoi taululle pohja-ajan jokaisella päivän kuudella erikoiskokeella. Lähimpien uhkaajien kärsittyä ongelmista pystyi alavutelainen hallitsemaan kilpailua kärkipaikalta, ja tuloksena oli uusinta vuoden 2022 Länsirannikon Rallin voitosta.

-Tällä kertaa vähän erilainen ja erikoinen ralli. Homma ratkesi enemmän tai vähemmän jo lauantaiaamuna, mutta pidettiin kuitenkin rytmiä yllä koko päivä, vaikka viimeinen puristus jätettiinkin käyttämättä, Asunmaa summaa.

Länsirannikon Rallin vaihtelevat erikoiskokeet sopivat Asunmaalle, joka oli viikonlopun nopein molemmilla tienpinnoilla. Erityisesti asfalttierikoiskokeet saivat hallitsevalta Suomen mestarilta kiitosta.

-Tavoiteltiin lauantain avauspätkän jälkeen pohja-aikoja jokaiselle pätkälle, ja siihen päästiinkin. Reitti oli hieno, ja varsinkin perjantain asfalttipätkät olivat kiva lisä kilpailuun. Kiitokset tiimille ja yhteistyökumppaneille kilpailusta, vaikka on joskus on ollut tiukempiakin kisoja, Asunmaa kiitteli.

SM Mad-Croc Länsirannikon Rallin tulokset SM1-luokassa:

1.Teemu Asunmaa            5:42,7                   Skoda Fabia RS Rally2*
2. Niclas Grönholm          +51,7                    Skoda Fabia RS Rally2
3. Anssi Rytkönen             +2:12,4                 Skoda Fabia R5
4. Tommi Jylhä                  +2:34,6                 Skoda Fabia R5
5. Benjamin Korhola        +2:46,1                 Hyundai i20 N Rally2

Kuva: Merita Mäkinen

Pisteet top 5

1. Teemu Asunmaa / Tuukka Shemeikka 63 pistettä AlavUA (Rally2)
2. Tuukka Kauppinen / Sebastian Virtanen 52 pistettä Huuha UA (Rally2)
3. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 50 pistettä PiekUA (Rally2)
4. Tommi Jylhä / Kimmo Nevanpää 29 pistettä JyvUA (Rally2)
5. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 28 pistettä EMSC (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2025

     1. 17.-18.1. Hotelli IsoValkeinen SM-ralli Kuopio 250 v., Kuopio
     2. 30.1-1.2. 60. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
     3. 7.-8.3. SM Savonlinna Ralli, Savonlinna
     4. 23.-24.5. SM Red Devil Länsirannikon Ralli, Turku
     5. 11.-12.7. SM O.K. Auto-Ralli, Kouvola
     6. 15.-16.8. SM Ralli, Lahti
     7. 26.-27.9. SM Seinäjoki Ralli, Seinäjoki

SM-sarja sosiaalisessa mediassa