Facebook Twitter Email Pinterest

Rovanperä ja Halttunen vain päivän päässä kotikisan voitosta

03.08.2024 / Secto Rally Finland / Viestintä

Kalle Rovanperä ja Jonne Halttunen ovat vain päivän päässä nostaakseen pitkästä aikaa Suomen MM-rallin voittopodiumille suomenlipun. Rovanperä johtaa kisaa lauantai-iltana 44,2 sekunnilla kun jäljellä on huomenna sunnuntaina neljä erikoiskoetta.  Edellinen suomalaisvoittaja on kisassa nähty viimeksi 7 vuotta sitten, kun Esapekka Lappi voitti Toyotalla 2017.

Rovanperä ja Halttunen esittelivät maailmanmestareiden ajamisen mallia Jämsän ympäristössä ajetuilla legendaarisilla erikoiskokeilla: Västilässä, Päijälässä ja Ouninpohjassa.

Ouninpohjan paluu oli rallifanien keskuudessa todella odotettu. Edellisen kerran se ajettiin 2017 tässä pituudessa, 33 km, tuolloin kuitenkin toiseen suuntaan. Katsojat löysivät jälleen Ouninpohjaan sankoin joukoin ja tunnelma oli sen mukainen. Erikoiskokeella oli nyt myös ensi kertaa käytössä virtuaalishikaani ja Secto Rally Finland on ensimmäinen MM-ralli jossa tämä tekniikka oli käytössä. Fanit eivät tulleet pettymään. Shikaanista huolimatta Kalle Rovanperä alitti Kris Meeken vuoden 2016 myyttisen ennätysajan yli 20 sekunnilla!

Toyota-kuljettajat Rovanperä, Evans ja Ogier lähtivät aamusta jatkamaan keskinäistä mittelöään sekunneista, mutta viime vuonna kisan voittaneen Evansin toiveet hyvästä päivästä alkoivat murentua vetoakselin pettäessä aamupäivästä. Ogier piti paikallista sankaria vielä jonkin verran aisoissa, mutta nuori keskisuomalainen pääsi silti karkumatkalle.  Rovanperä lähtee mukavassa 44,2 sekunnin johdossa hänen edelleen huomiseen Sunnuntaipäivään. Thierry Neuville on kisassa kolmantena Hyundailla.

M-Sport Fordin Adrien Formaux on kisassa neljäntenä, Toyotan Sami Pajari viidentenä. Pajari  jatkoi siitä mihin eilen jäi ja väläytteli hyvää vauhtia vähäisestä Rally1-kokemuksesta huolimatta.

Oliver Solberg johtaa WRC2 luokkaa Skodalla. Hän on 47,6 sekuntia edellä Toyota-kuljettaja Jari-Matti Latvalaa, joka ei ole malttanut pysyä ‘eläkkeellä’ ajohommista, vaikka päätyönä onkin tiimipäällikön tehtävät Toyotalla. Kärkikolmikkoon mahtuu vielä Lauri Joona (Skoda) ja suomalaisia kärkikuusikkoon mahtuvat myös Mikko Heikkilä (Toyota) ja  Roope Korhonen (Toyota).

Flying Finn Future Star -palkittu Leevi Lassila pyyhki pölyt eilisen rullauksensa jäljiltä ja jatkoi tänään hienosti, napaten jopa käkikolmikkoon oikeuttavan ajan Ouninpohjassa.

Secto Rally Finland 2024 päättyy huomenna sunnuntaina, edessä on vielä neljä erikoiskoetta,  Sahloinen-Moksi ja Laajavuori ajetaan molemmat kahteen kertaan. Päivä päättyy klo 15.00 Jyväskylän satamassa, jossa järjestetään yleisölle ilmainen palkintojenjakoseremonia.

Katso tulokset tästä.

Katso koko aikataulu tästä.

Kilpailun virallinen ilmoitustaulu

Kuva: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool 

Pisteet top 5

1. Teemu Asunmaa / Tuukka Shemeikka 63 pistettä AlavUA (Rally2)
2. Tuukka Kauppinen / Sebastian Virtanen 52 pistettä Huuha UA (Rally2)
3. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 50 pistettä PiekUA (Rally2)
4. Tommi Jylhä / Kimmo Nevanpää 29 pistettä JyvUA (Rally2)
5. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 28 pistettä EMSC (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2025

     1. 17.-18.1. Hotelli IsoValkeinen SM-ralli Kuopio 250 v., Kuopio
     2. 30.1-1.2. 60. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
     3. 7.-8.3. SM Savonlinna Ralli, Savonlinna
     4. 23.-24.5. SM Red Devil Länsirannikon Ralli, Turku
     5. 11.-12.7. SM O.K. Auto-Ralli, Kouvola
     6. 15.-16.8. SM Ralli, Lahti
     7. 26.-27.9. SM Seinäjoki Ralli, Seinäjoki

SM-sarja sosiaalisessa mediassa