Rautio Motorsportin kuljettajat tähtäävät voittoon Lahdessa
Roope Korhonen ja kartanlukijansa Anssi Viinikka jatkavat taistelua SM-1 luokan Suomen mestaruudesta Lahden Future SM-rallissa. Toyotalla kilpaileva Keski-Suomen kaksikko on kerännyt pisteitä kaikista sarjan kilpailuista yhtä lukuun ottamatta. Kuluneella kaudella kaksi kertaa voittoa juhlineen Korhosen pistepotissa on 88 pistettä ja sarjajohto on hallussa 13 pisteen turvin ennen Teemu Asunmaata lähdettäessä Lahden osakilpailuun.
Korhonen kilpaili viimeksi Suomen MM-rallissa, jossa tulokseksi tuli WRC2-luokan kuudes sija. Eväitä oli myös parempaan, mutta lauantaina sattunut rengasrikko vesitti palkintokoroketaistelun. Tärkeää oli kuitenkin Korhosen selkeä tason nosto ja kovavauhtiset kilometrit tulevaisuutta silmällä pitäen. Jyväskylän MM-rallin jälkeen Korhonen starttaa luottavaisena Lahteen.
-Ei ole onneksi ollut pitkä tauko Sectosta. Siellä saatiin hyvä itseluottamus ja Lahti on oikeastaan aina sopinut meille hyvin. Viime vuosina on oltu siellä aina kärkitaistossa. Haetaan vielä testeistä hyvä fiilis ja yritetään löytää jotain parannuksia myös autoon. Tietenkin korkeimpia pisteitä lähdetään hakemaan, päättää Korhonen.
Kauppisen mestaruushaaveet yhä omissa käsissä
Tuukka Kauppinen ja kartanlukijansa Veli-Pekka Karttunen ovat SM3-luokassa toisella sijalla ennen Lahden osakilpailua. Ford Fiestalla kilpaileva Kauppinen on sarjapisteissä toisena, 21 pistettä Leevi Lassilaa jäljessä. Voittamalla molemmat jäljellä olevat kilpailut Kauppinen saavuttaisi mestaruuden, joten kaikki on vielä hänen omissa käsissään.
Korhosen tavoin myös Kauppinen kilpaili Suomen MM-rallin WRC2-luokassa. Škoda Fabia RS:llä kilpailuun osallistunut Kauppinen asetti ainoaksi tavoitteekseen maaliin pääsyn, ja tässä hän myös onnistui. Paluu nelivetoisesta kaksivetoiseen ei ollut Kauppisen mukaan ihan helppoa.
- Oli oikeastaan aika hankala palata takaisin kaksivetoiseen. Škoda oli niin paljon parempi ajaa alustan ja ominaisuuksien puolesta, mutta täytyy ajaa vielä lisää testejä ja yrittää löytää oikea fiilis.
-Secton kilometrit auttavat tietenkin siinä mielessä, että nopeisiin paikkoihin on tullut lisää rohkeutta. Toisaalta Fordilla täytyy nyt malttaa enemmän hitaissa mutkissa ja varoa enemmän huonokuntoisilla teillä. Lahteen on kuitenkin hyvä fiilis lähteä, ja tavoitteena on tietenkin olla voittokamppailussa, lataa Kauppinen.
SM Future Ralli käynnistyy perjantaina klo 17:20 Lahden Satamasta. Avauspäivänä ajetaan kolme erikoiskoetta, joiden yhteispituus on reilut 30 kilometriä. Ralli jatkuu lauantaina kolmella kahteen kertaan ajettavalla erikoiskokeella yhteispituudeltaan 70 kilometriä. Maaliin saavutaan lähdön tapaan Lahden Satamaan lauantaina klo 20.24.
Kuva: Merita Mäkinen