Facebook Twitter Email Pinterest

Kari Hämäläinen ajaa Kiteellä Toyotalla

26.09.2024 / Timo Kutila

Kari Hämäläinen palaa rallin SM-sarjaan nelivetoisella Toyota GR Yaris Rally2 -ralliautolla Kiteen SM rallissa 4.-5. lokakuuta. Rallissa ajetaan yhteensä 10 erikoiskoetta, joiden yhteispituus on 105 kilometriä.

Toyota on myös saanut uuden ja raikkaan ilmeen. Naantalin Seudun Urheiluautoilijoita edustava Kari Hämäläinen kartanlukijanaan Tero Rönnemaa Raision Urheiluautoilijoista kilpailevat SM1-luokassa, joka on SM-sarjan pääluokka.

Testikilometrien perusteella auto on ketterä ja Karin ajotyyliin istuva. Kari ja Tero starttaavat kauden viimeiseen SM-ralliin numerolla 15. Kiteen rallissa rallimaestro Eero Räikkösen Printsport Oy hoitaa ammattitaidolla huollon, muonituksen ja tiedonkeruun kaikilta erikoiskokeilta.

- Lähdemme nyt tutustumaan Toyota GR Yaris Rally2:een ja sen ominaisuuksiin. Kiteen kisan kokemuksilla on tärkeä merkitys tulevaan rallikauteeni 2025. Päätös osallistua koko kauteen ensi vuonna Toyotalla muodostuu Kiteen rallin jälkeen, Hämäläinen kertoo.

Karin yhteistyökumppaneiden väreihin uudelleen teipattu auto on valmiina Kiteen haastaville erikoiskokeille. Rallia voi seurata reaaliaikaisesti osoitteessa www.rallism.fi.

Kuva: Elmeri Mäki-Kulmala

Pisteet top 5

1. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 50 pistettä PiekUA (Rally2)
2. Lauri Joona / Antti Linnaketo 33 pistettä SAU (Rally2)
3. Tuukka Kauppinen / Topi Luhtinen 18 pistettä HuuhaUA (Rally2)
4. Benjamin Korhola / Patric Öhman 15 pistettä VihUA (Rally2)
5. Takumi Matsushita / Pekka Kelander 14 pistettä JPN (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2026

    1. 16.-17.1. SM Ralli Mikkeli, Mikkeli
    2. 29.-31.1. 61. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
    3. 27.-28.2. SM Auto Sorsa Riihimäki-ralli, Riihimäki
    4. 22.-23.5. SM Imatra Ralli, Imatra
    5. 12.-13.6. SM Jyväskylä Ralli, Jyväskylä
    6. 14.-15.8. Fixus SM Ralli Kitee, Kitee
    7. 25.-26.9. SM Porvoon Autopalvelu Ralli, Porvoo

SM-sarja sosiaalisessa mediassa