Facebook Twitter Email Pinterest

Jooa Iivari kirkasti Kiteellä vauhtiaan

10.10.2024 / Jani Seppälä / Jooa Iivarin tiedotus

Jooa Iivari (KorUA) - Teemu Sillanpää (EPUA) päättivät Ralli SM-kautensa Kiteellä kauden parhaaseen SM1-luokan sijoituksensa. Tuloksena Skoda Fabia R5:lla kilpailevalla kaksikolla oli nelostila, mutta oleellisimpana havaintona tuloksen takaa löytyy kaventunut ero kärkeen.
 
Kuljettajan ensimmäinen kausi nelivetokalustolla alkoi talvikaudella SM2-luokassa, jossa ajokkina oli Renault Clio Rally3. Tuloksena oli Riihimäeltä luokan kolmostila ja Rovaniemellä oltiin jo voittotaistelussa, eroa korkeimmalle korokkeelle jäi vain 0,8 sekuntia. Kauden kolmannessa kilpailussa Tuurissa jäi kilpailu kesken moottorivikaan.

Kesäkaudelle ajokki ja luokka vaihtui pykälää ylemmäs, Ralli SM:n pääluokkaan eli SM1:een. Kesäkausi oli lopulta kaikkineen haastava, ajokin ajettavuuden saamisessa kuljettajan mieltymyksiä palvelevaksi meni aikaa, mutta lopulta sitkeys alkoi tuottaa tulosta.

Kiteen osakilpailun osalta tuloksista pystytään havaitsemaan, että samanlaisella ajokilla useamman vuoden hyvin ajanut Anssi Rytkönen jäi nyt taakse. MM-tasollakin menestyneeseen voittajaan, Lauri Joonaan kertyi 105 ek-kilometrillä eroa 1:32,5. Sijat kaksi ja kolme menivät SM-kulta- ja hopeamitalisteille, Roope Korhoselle ja Teemu Asunmaalle. Uudemmilla ajokeilla kisaavaan kaksikkoon eroa kertyi nyt noin 0,5 sekuntia kilometrillä, joten aiempiin kisoihin verraten ero puolittui. Kärkisijat olivat nyt siis monilla tavoin vertailtaessa aiempaa lähempänä.

-Auton kanssa on työskennelty monin tavoin. Joka osa-alueella on koetettu kehittää ymmärrystä ja osaamista, sieltä hiljalleen on se punainen lanka löytynyt ja siitä osoituksena oli onnistuminen Kiteellä.  

- Kiteen tiet olivat kyllä tosi mukavia, en ole koskaan aiemmin seutukunnalla ajanut. Hyvä fiilis jäi kilpailusta, hieno reitti ja hyvin järjestetty ralli, summaa Iivari sarjan päätöskisaa.
 
SM1-tulokset Kitee:
1.Lauri Joona / Skoda Fabia RS Rally2 (49:08,5)
2.Roope Korhonen / Toyota GR Yaris Rally2 (+31,6)
3.Teemu Asunmaa / Skoda Fabia RS  Rally2 (+40,0)
4.Jooa Iivari / Skoda Fabia R5 (+1:32,5)
5.Anssi Rytkönen / Skoda Fabia R5 (+2:02,9)
 
Kuva: Merita Mäkinen

Pisteet top 5

1. Teemu Asunmaa / Tuukka Shemeikka 63 pistettä AlavUA (Rally2)
2. Tuukka Kauppinen / Sebastian Virtanen 52 pistettä Huuha UA (Rally2)
3. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 50 pistettä PiekUA (Rally2)
4. Tommi Jylhä / Kimmo Nevanpää 29 pistettä JyvUA (Rally2)
5. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 28 pistettä EMSC (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2025

     1. 17.-18.1. Hotelli IsoValkeinen SM-ralli Kuopio 250 v., Kuopio
     2. 30.1-1.2. 60. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
     3. 7.-8.3. SM Savonlinna Ralli, Savonlinna
     4. 23.-24.5. SM Red Devil Länsirannikon Ralli, Turku
     5. 11.-12.7. SM O.K. Auto-Ralli, Kouvola
     6. 15.-16.8. SM Ralli, Lahti
     7. 26.-27.9. SM Seinäjoki Ralli, Seinäjoki

SM-sarja sosiaalisessa mediassa