Facebook Twitter Email Pinterest

Niclas Grönholm: ”Talvikauden paras suoritus Savonlinnasta”

04.03.2025 / Marko Mäkinen

GRX Red Devil Škodan Niclas Grönholm starttaa talvikauden päätösosakilpailuun SM Savonlinna Ralliin SM1-luokan kolmannelta sijalta. Tulevana viikonloppuna Grönholmin vierelle nuotteja palaa lukemaan Samu Vaaleri.
 
GRX Red Devilin Niclas Grönholm ja Samu Vaaleri starttaavat Škoda Fabia RS Rally2:lla talvikauden viimeiseen SM-osakilpailuun Savonlinna Ralliin SM-pisteiden kolmannelta sijalta. Lauha talvi on sulattanut korkeimmat penkat alas, ojat ovat täynnä lunta ja teiden pinnat yöpakkasten ansiosta yhä jäisiä. Se ei Grönholmia haittaa.

- Hyvillä fiiliksillä Savonlinnaan. Suoritustani pitää pystyä kahteen edelliseen SM-ralliin verrattuna parantamaan. Se on päällimmäisenä mielessäni. Ajan vielä yhden testipäivän ennen kisaa, jonka aikana tsekataan vielä muutama säätöasia.

Keväisistä ajo-olosuhteista Grönholm ja Vaaleri saivat hyvää kokemusta toissa viikonloppuna Jyväskylän Talvirallissa, jossa kaksikko ajoi kansallisen F-sarjan yleiskilpailun voittoon. Kysymyksessä oli Grönholmille uran ensimmäinen yleiskilpailun ykkössija rallissa.

- Ajoimme Jyväskylässä aika isolla lähtönumerolla (#54) loskaisia teitä ja hiekkauraa. Keli ei taida lauantaina olla ihan samankaltainen, mutta uskon, että se ralli oli ihan hyvä treeni meille myös tulevaa lauantaita ajatellen.

Savonlinnaan Grönholm ja Vaaleri starttaavat lähtönumerolla #4.

- Uskon, että ajo-olosuhde heikkenee sitä mukaa, kun lähtönumero suurenee. Jyväskylässä saimme kokemuksia siitä, miten käy, kun pyörät päästää lumisohjon päälle. Siinä voi laskea sekunteja, mitä häviää, ennen pääsee uudelleen vauhtiin. Onneksi lähtönumeromme on sen verran pieni, että ongelmia olosuhteiden kanssa ei välttämättä pitäisi olla.

Grönholm haluaa ajaa ralli SM-sarjan talvikaudelle hyvän päätösosakilpailun.

- Tavoitteemme on ajaa talvikauden paras suoritus Savonlinnasta. Se olisi tärkeätä, Grönholm muistuttaa.

SM-sarjan kuljettajille lauantaina kilpailtavan Savonlinna Rallin seitsemän erikoiskoetta käsittävä reitti on täysin uusi. Ensimmäinen kilpailija starttaa Savonlinnan Kauppatorilta reitille klo 10:00. Reitti sisältää paitsi nopeita ja näyttäviä erikoiskokeita Etelä-Savon kauniissa maisemissa. Kompakti 294 kilometrin mittainen reitti ajetaan kolmessa jaksossa lähellä kaupunkia. Erikoiskokeista ainoastaan EK 3/6 (19,45 km) ajetaan kahteen kertaan.

Kuljettajilla on edessään kaikkiaan 104,69 erikoiskoekilometriä, jotka sijoittuvat Savonlinnan kaupungin sekä Rantasalmen ja Enonkosken kuntien alueelle. Kilpailussa on yksi tauko, jota vietetään Savonlinnassa Ammattiopisto SAMIEDU:lla klo 14:25 alkaen. Kilpailun maaliin Savonlinnan Kauppatorille/Satamaan ensimmäisiä kilpailijoita odotetaan klo 17:35 alkaen.
 
SM-pistetilanne SM1-luokka 2/7 osakilpailua:
1. Tuukka Kauppinen Toyota 52
2. Teemu Asunmaa Škoda 45
3. Niclas Grönholm Škoda 28
4. Esapekka Lappi Škoda 25
5. Mats Rinne Škoda 18
6. Marko Viitanen Škoda 17

Kuva: Merita Mäkinen

Pisteet top 5

1. Teemu Asunmaa / Tuukka Shemeikka 63 pistettä AlavUA (Rally2)
2. Tuukka Kauppinen / Sebastian Virtanen 52 pistettä Huuha UA (Rally2)
3. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 50 pistettä PiekUA (Rally2)
4. Tommi Jylhä / Kimmo Nevanpää 29 pistettä JyvUA (Rally2)
5. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 28 pistettä EMSC (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2025

     1. 17.-18.1. Hotelli IsoValkeinen SM-ralli Kuopio 250 v., Kuopio
     2. 30.1-1.2. 60. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
     3. 7.-8.3. SM Savonlinna Ralli, Savonlinna
     4. 23.-24.5. SM Red Devil Länsirannikon Ralli, Turku
     5. 11.-12.7. SM O.K. Auto-Ralli, Kouvola
     6. 15.-16.8. SM Ralli, Lahti
     7. 26.-27.9. SM Seinäjoki Ralli, Seinäjoki

SM-sarja sosiaalisessa mediassa