Facebook Twitter Email Pinterest

Juha Salo: ”SM-finaaliin mestaruus mielessä”

21.09.2026 / Marko Mäkinen

Ralli SM-sarjan SM5-luokan piikkipaikalla ajava Juha Salo lähtee Porvooseen tavoittelemaan rallin Suomen mestaruutta numero 11. Kisa kerrallaan Toyotallaan kautta edenneen Salon vierelle palaa Jarno Ottman.

Salo kertoo, että tämän vuoden tammikuussa hän ei olisi uskonut, että syyskuun lopulla hän ajaisi mestaruudesta SM-rallia Porvoossa.

”En olisi uskonut, että tällainen ajo-ohjelma olisi koskaan konkretisoitunut. Sanon jo etukäteen kaikille mukana olleille suuret kiitokset siitä luottamuksesta, että yhden SM-rallin jälkeen olemme tässä tilanteessa: SM-pistejohdossa ja lähdössä kauden viidenteen ja viimeiseen SM-osakilpailuun. Kova suoritus meiltä kaikilta tähän mennessä. Ja vielä yksi ralli olisi edessä”, Salo aloittaa.

Kymmenen Suomen mestaruuden kokemuksella Salo ei lähde Porvooseen soitellen sotaan.

”Hauskaa on lähteä taas ajamaan, mutta pidetään fokus vain omassa tekemisessä ja nautitaan hienosta rallipäivästä”.

”On hienoa päästä ajamaan mestaruudesta. Toyota on huollettu ja kaikki on kunnossa. Toivotaan ongelmatonta ja nautittavaa rallia, sillä mestaruuden suhteen mitään ei ole vielä ratkaistu. Maaliin pitää ajaa ja hyvällä sijoituksella vielä”, Salo muistuttaa.

Salo ei ole koskaan ajanut Porvoo-lähtöistä rallia. Toki reitti suuntautuu osin Keski-Uudellemaalle, jossa eri ralleja on aikaisempina
vuosina ajettu usein.

”Vauhtia on varmasti luvassa, ja hyviä kilometrejä edessä, joten on hauska lähteä reitille. Toivotaan, että myös katsojat löytävät hyvin tiensä reitin varrelle”, Salo päättää.

Porvoon SM-rallin kilpailukeskus sijaitsee kulttuuri- ja kongressikeskus Taidetehtaalla, josta löytyvät rallin kaikki keskeiset toiminnot. Myös kilpailun lähtö- ja maaliseremoniat vietetään Taidetehtaan alueella. Ralli starttaa lauantaina kello 10:01 ja maaliin kilpailijoita odotetaan saapuvaksi klo 18:35.

Itse kilpailupäivä on jaettu kolmeen lenkkiin, joiden välissä käydään kahdesti Taidetehtaalla huollossa. Ensimmäiseen huoltoon saavutaan klo 12:17 alkaen ja toiseen klo 15:18 alkaen.

Avauslenkki käsittää neljä erikoiskoetta ja 23,3 EK-km. Päivän toisella lenkillä ajetaan kolme erikoiskoetta, joiden yhteispituus on 26,3 km. Rallin kolmas ja viimeinen lenkki sisältää kolme erikoiskoetta ja 29,53 EK-km. Ralli SM-kauden päättävällä erikoiskokeella on mittaa 10,7 km.

SM5-luokan pistetilanne 6/7 osakilpailua:
1. Juha Salo Toyota 100
2. Jarkko Hosike Toyota 88
3. Juha Koljonen Subaru 43
4. Arttu Karhumäki Mitsubishi 36
5. Toni Heinonen Toyota 28 

Kuva: Taneli Niinimäki / AKK

Pisteet top 5

1. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 118 pistettä PiekUA (Rally2)
2. Lauri Joona / Antti Linnaketo 78 pistettä SAU (Rally2)
3. Patrick Enok / Silver Simm 77 pistettä EST (Rally2)
4. Jaspar Vaher / Rait Jansen 51 pistettä EST (Rally2)
5. Anssi Rytkönen / Juho-Ville Koskela 49 pistettä KoMoKe (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2026

    1. 16.-17.1. SM Ralli Mikkeli, Mikkeli
    2. 29.-31.1. 61. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
    3. 27.-28.2. SM Auto Sorsa Riihimäki-ralli, Riihimäki
    4. 22.-23.5. SM Imatra Ralli, Imatra
    5. 12.-13.6. SM Jyväskylä Ralli, Jyväskylä
    6. 14.-15.8. Fixus SM Ralli Kitee, Kitee
    7. 25.-26.9. SM Porvoon Autopalvelu Ralli, Porvoo

SM-sarja sosiaalisessa mediassa