Facebook Twitter Email Pinterest

Marko Nieminen

05.06.2003 / Marko Nieminen



Niin se vaan kevät tauko mennä vilahti ja SM-rallikausi pyörähtää käyntiin viikonloppuna Joensuussa. Edellisen kerran siellä ajettiin SM-pisteistä vuonna -97. Tuolloin Tomi kurvaili n-ryhmän Astralla.
Mitään ihmeempiä kikkoja kesää varten ei kitcar Volkkariin ole tauon aikana tehty, vaan vanha sotaratsu odottaa normaalit huollot tehtynä kiivaasti itäsuomalaisia sorarännejä.

- Muistaakseni siellä on hyväpintaisia ja korkeuseroja sisältäviä teitä, ja ainakin viimeksi aika nopeitakin. Pienen a-ryhmän ykköstilasta lähden luonnollisesti ajamaan, kommentoi Tomi rengasinventaarion keskeltä.

Talven kisoja Lapuan keskeytystä lukuunottamatta hallinnut Tomi odottaa kisasta tiukkaa sekuntikamppailua.

- Saa nähdä miten kesäkelin kanssa pääsee sinuiksi, sillä pääsin vain kerran testaamaan. Eiköhän se viime kesän tapaan ole jälleen armotonta taistelua sekunneista kolmen kärjessä.

Pisteet top 5

1. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 159 pistettä PiekUA (Rally2)
2. Tuukka Kauppinen / Sebastian Virtanen 114 pistettä Huuha UA (Rally2)
3. Teemu Asunmaa / Tuukka Shemeikka 97 pistettä AlavUA (Rally2)
4. Jari Liiten / Per Almkvist 64 pistettä S (Rally2)
5. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 61 pistettä EMSC (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2026

    1. 16.-17.1. SM Mikkeli Ralli, Mikkeli
    2. 29.-31.1. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
    3. 27.-28.2. SM Riihimäki Ralli, Riihimäki
    4. 22.-23.5. SM Imatra Ralli, Imatra
    5. 12.-13.6. SM Jyväskylän Kesäralli, Jyväskylä
    6. 14.-15.8. SM Ralli Kitee, Kitee
    7. 25.-26.9. SM Porvoo Ralli, Porvoo

SM-sarja sosiaalisessa mediassa