Facebook Twitter Email Pinterest

Subaruja lisää SM-sarjaan

21.06.2004 / Subaruja lisää SM-sarjaan

Subaru Imprezan maihinnousu Ralli SM -sarjaan saa jatkoa. Toni Klemets tiedotti tänään, että hänellä on allaan Tommi Mäkinen Racingin Subaru mahdollisesti jo kauden finaalissa, Hyvinkäällä ajettavassa SM Valvoline-rallissa. Klemetsillä on jo Subaru tallissaan, mutta autoa ei tuoda raakileena kisaan:

- Rakennamme auton itse oman tiimin kanssa. Osat, materiaalit ja Subarun tietotaito tulevat Mäkiseltä. Mitään mahdotonta kiirettä uuden auton kanssa ei pidetä. Yritämme saada auton täysin valmiiksi jo kauden viimeiseen SM-ralliin, mutta päätähtäin on kuitenkin vasta ensi kaudessa. Toisaalta, mitä aiemmin saamme Subarun valmiiksi, sitä enemmän jää aikaa testata ja säätää autoa, kertoo Klemets.

Jarkko Miettisen vahva esitys Joensuun SM-rallissa on antanut varmasti lisäpotkua Subaru-kauppoihin ja ensikaudella nähtänee kahden merkin välinen mielenkiintoinen kilpailuasetelma SM-sarjan N-ryhmässä, kun valtamerkki Mitsubishi puolustaa asemiaan.

Pisteet top 5

1. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 143 pistettä PiekUA (Rally2)
2. Lauri Joona / Antti Linnaketo 93 pistettä SAU (Rally2)
3. Patrick Enok / Silver Simm 77 pistettä EST (Rally2)
4. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 59 pistettä EMSC (Rally2)
5. Anssi Rytkönen / Juho-Ville Koskela 57 pistettä KoMoKe (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2027

    1. 15.-16.1. SM Ralli Mikkeli, Mikkeli
    2. 28.-30.1. 62. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
    3. 26.-27.2. SM Savonlinna Ralli, Savonlinna
    4. 14.-15.5. SM Länsirannikon Ralli, Turku
    5. 11.-12.6. SM Seinäjoki Ralli, Seinäjoki
    6. 13.-14.8. Paide Rally, Paide, Viro
    7. TBA

SM-sarja sosiaalisessa mediassa