Facebook Twitter Email Pinterest

Marko Kakko

02.07.2004 / Marko Kakko

SM EXIDE -ralli lauantaina

Marko Kakon taktiikka lauantaiseen SM-rallin on yksinkertainen: täysillä matkaan. Tampereen seudulla ajettava EXIDE-ralli sopii Kakolle hyvin. Parina aiempana vuonna hän innostunut Pirkanmaalla varsin hyvään vauhdinpitoon.

- Kolmen nippuun on tavoite. Muuten SM-mitali karkaa käsistä. Lyödään kaasu pohjaan ja katsotaan mitä saadaan aikaiseksi. Hyvä alku helpottaisi loppupäivää, Kakko suunnittelee.

- Kaksi vuotta sitten oltiin Tampereella kolmas. Viime vuonna yksi pyörähdys pilasi muuten hienon kisan.

SM-pisteissä Kakko ja kartanlukija Pasi Hedman ovat ison N-ryhmän viidentenä. Edellinen kisa Joensuussa meni penkin alle. Syykin on löytymässä. Ajotyyli kaipaa kesäkelillä pientä hiomista. Sitä tehtiin tiistaisessa testissä.

- Autoon laitettiin tiedonkeruujärjestelmä. Tulen liian kovaa mutkiin ja jarrutan liian myöhään. Näin mutkasta ulostulonopeus ei ole niin hyvä kuin pitäisi. Pitää vaan oppia jarruttamaan vähän aikaisemmin, jotta pääsee mutkasta pois kovemmalla vauhdilla. Tiedonkeruujärjestelmä osoitti sen selvästi.

- Kun kauden päätteeksi jätetään huonoin kisa loppupisteistä pois, niin toivon todellakin, että olisi tuo Joensuun kisa, Kakko miettii.

Pisteet top 5

1. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 75 pistettä PiekUA (Rally2)
2. Lauri Joona / Antti Linnaketo 45 pistettä SAU (Rally2)
3. Jaspar Vaher / Rait Jansen 26 pistettä EST (Rally2)
4. Takumi Matsushita / Pekka Kelander 24 pistettä JPN (Rally2)
5. Patrick Enok / Silver Simm 22 pistettä EST (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2026

    1. 16.-17.1. SM Ralli Mikkeli, Mikkeli
    2. 29.-31.1. 61. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
    3. 27.-28.2. SM Auto Sorsa Riihimäki-ralli, Riihimäki
    4. 22.-23.5. SM Imatra Ralli, Imatra
    5. 12.-13.6. SM Jyväskylä Ralli, Jyväskylä
    6. 14.-15.8. Fixus SM Ralli Kitee, Kitee
    7. 25.-26.9. SM Porvoon Autopalvelu Ralli, Porvoo

SM-sarja sosiaalisessa mediassa