Facebook Twitter Email Pinterest

Toni Klemets

28.09.2004 / Toni Klemets

Turkulainen hakee kokemuksia ulkomailta

Toni Klemets, 28, ajaa ensi viikonloppuna rallin MM-osakilpailussa Italian Sardiniassa. Ison N-ryhmän suomenmestaruussarjaa normaalisti kiertävä turkulainen käy opintomatkalla MM-sarjan uusimmassa sorarallissa. Sardiniassa ajetaan MM-statuksella nyt ensimmäistä kertaa.

Klemetsille MM-startti on uran toinen. Ensimmäisen kerran MM-vauhtia hän maisteli Suomen osakilpailussa viime vuonna. Klemets ja kartanlukija Panu Plosila kilpailevat Sardiniassa N-ryhmän Subaru Imprezalla, mutta eivät samalla yksilöllä, johon vaihtoivat SM-sarjassa: MM-rallia varten tiimi on vuokrannut vastaavanlaisen auton Italiasta.

- Alun perin oli tarkoitus ajaa tuttu EM-osakilpailu Saksassa. Lopulta päätimme kuitenkin lähteä MM-ralliin. Ilmoittauduimme kisaan itseasiassa aivan viimeisenä mahdollisena päivänä. Omaa Suomessa käytettyä autoa ei olisi ollut mahdollista rahdata Italiaan puhtaasti aikataulusyistä, koska viikon kuluttua MM-rallista ajetaan jo SM-finaali Suomessa. Siksi päädyimme vuokraamaan auton suoraan Italiasta, Klemets kertoo.

- Tavoitteena on saada kokemusta MM-rallista. Tulokselliset tavoitteet ovat lähinnä maaliinpääsyssä. N-ryhmän paikallinen kärki menee varmasti todella kovaa, joten on mielenkiintoista nähdä, miten oma vauhti riittää ja miten laaja taso N-ryhmässä on.

Italian MM-ralli on ollut perinteisesti Sanremo. Viime vuosina vain asvaltilla ajettu kisa jäi kuitenkin MM-kalenterin ulkopuolelle ja Italian osakilpailu siirrettiin Välimeren saarelle ja samantien soralle. Sardiniassa on ajettu perinteinen ja suomalaisillekin varsin tuttu Costa Smeralda -ralli, mutta se ei ole sama kilpailu nyt ajettavan MM-rallin kanssa. Keskuspaikka molemmissa ralleissa on silti Olbia (Porto Cervo).

Kilpailu käynnistyy perjantaiaamuna ja jatkuu sunnuntaihin. Klemets ja Plosila ajavat kilpailunumerolla 83. Sääennuste on luvannut aurinkoa ja hellelämpötiloja. MM-sarjan kärjessä Citroénin Sebastien Loebilla on mahdollisuus varmistaa Sardiniassa kuluvan kauden kuljettajien maailmanmestaruus.

Pisteet top 5

1. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 159 pistettä PiekUA (Rally2)
2. Tuukka Kauppinen / Sebastian Virtanen 114 pistettä Huuha UA (Rally2)
3. Teemu Asunmaa / Tuukka Shemeikka 97 pistettä AlavUA (Rally2)
4. Jari Liiten / Per Almkvist 64 pistettä S (Rally2)
5. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 61 pistettä EMSC (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2026

    1. 16.-17.1. SM Mikkeli Ralli, Mikkeli
    2. 29.-31.1. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
    3. 27.-28.2. SM Riihimäki Ralli, Riihimäki
    4. 22.-23.5. SM Imatra Ralli, Imatra
    5. 12.-13.6. SM Jyväskylän Kesäralli, Jyväskylä
    6. 14.-15.8. SM Ralli Kitee, Kitee
    7. 25.-26.9. SM Porvoo Ralli, Porvoo

SM-sarja sosiaalisessa mediassa