Facebook Twitter Email Pinterest

Kosti Katajamäki

21.02.2005 / Kosti Katajamäki

Peugeot-kuski kiri 15 sekunnin erolla ykköseksi

Kosti Katajamäki oli nopein lauantaina ajetussa Mikkelin Vaakuna SM-rallissa. Ensimmäistä kauttaan WRC-autolla ajava Katajamäki ajoi voiton 15,2 sekunnin erolla Jouni Ampujaan. Katajamäki ja kartanlukija Timo Alanne tekivät Peugeot 206 -autollaan pohja-ajan kolmelle erikoiskokeelle seitsemästä ja johtivat kisaa lähdöstä maaliin. Suurimmillaan ero oli maalissa.

- Lähdin hyökkäämään heti alussa. Tiesin, että ensimmäinen erikoiskoe on vaativa ja onnistuminen siellä voisi antaa heti mukavan johdon. Taktiikkaamme onnistui. Kolmannella ja neljännellä erikoiskokeella tuli sitten yritettyä vähän liikaa, ja kello alkoi käydä väärään suuntaan. Sitten rauhoitin otteitani ratissa, ja heti alkoi mennä paremmin, Katajamäki sanoi.

- Kyllä tämä on yksi urani kovimpia saavutuksia. Olen niin iloinen kuin olla voi. Ja huollolle jälleen iso kiitos. He mahdollistivat tämän voiton. Ilman osaavaa huoltoa ei tällä tasolla voitoista ajeta, kuski kiitteli.

Rallin SM-sarja jatkuu kolmen viikon kuluttua Laukaalla. Yhteispisteissä Katajamäki, joka on rallin kaksinkertaisen maailmanmestarin Marcus Grönholmin suojatti, on kolmantena. Eroa SM-kärkeen eroa vain 1,5 pistettä. Katajamäen tavoitteena on jatkaa voittolinjalla.

- Avauskisan pohja-ajat jo kertoivat, että nopeus riittää. Nyt pystyin jo voittamaan, joten henkisesti jatkoon on paljon helpompi lähteä. Tottakai nyt odotetaan sitten samantyyppistä tulosta jo joka kisasta. Voitto on jatkossa tavoitteena, ja jos pystymme edelleen tekemään töitä alkuperäisenkin tavoitteemme eteen, että vauhti ja varmuus kasvavat jatkossakin jokaisella

Pisteet top 5

1. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 159 pistettä PiekUA (Rally2)
2. Tuukka Kauppinen / Sebastian Virtanen 114 pistettä Huuha UA (Rally2)
3. Teemu Asunmaa / Tuukka Shemeikka 97 pistettä AlavUA (Rally2)
4. Jari Liiten / Per Almkvist 64 pistettä S (Rally2)
5. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 61 pistettä EMSC (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2026

    1. 16.-17.1. SM Mikkeli Ralli, Mikkeli
    2. 29.-31.1. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
    3. 27.-28.2. SM Riihimäki Ralli, Riihimäki
    4. 22.-23.5. SM Imatra Ralli, Imatra
    5. 12.-13.6. SM Jyväskylän Kesäralli, Jyväskylä
    6. 14.-15.8. SM Ralli Kitee, Kitee
    7. 25.-26.9. SM Porvoo Ralli, Porvoo

SM-sarja sosiaalisessa mediassa