Facebook Twitter Email Pinterest

Toni Klemets

19.02.2006 / Toni Klemets


Toni Klemets oli varsin tyytyväinen lauantaina ajetun Mikkelin SM-rallin jälkeen. Hän sijoittui ison N-ryhmän tiukassa sekuntikilpailussa viidenneksi ja yleiskilpailussakin kahdeksanneksi. Klemets ajoi Mikkelissä Mitsubishillä. Hän haki samalla vertailupohjaa hänen aiemmin käyttämäänsä Subaruun.


- Minimitavoite täyttyi, joten siinä mielessä voi olla ihan tyytyväinen. Hyvä aloitus tällä autolla, vaikka testikilometrit jäivätkin aika vähiin. Lisäkilometrejä tarvitaan vielä ennen kuin pystytään tosissaan taistelemaan ihan terävimmässä kärjessä. Mutta kuten sanottu, tästä on hyvä jatkaa kautta eteenpäin. Autonvaihto kannatti, Klemets sanoi.


N-ryhmän kilpailun voitti Jari Ketomaa. Klemets ja kartanlukija Panu Plosila jäivät voitosta 2.09 minuuttia. Yleiskilpailun ykköseksi ajoi Jari-Matti Latvala. Rallin SM-sarja jatkuu kolmen viikon kuluttua Laukaalla.


Miiro Koivula
miiro.koivula@pp.inet.fi
0400 539100

Pisteet top 5

1. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 159 pistettä PiekUA (Rally2)
2. Tuukka Kauppinen / Sebastian Virtanen 114 pistettä Huuha UA (Rally2)
3. Teemu Asunmaa / Tuukka Shemeikka 97 pistettä AlavUA (Rally2)
4. Jari Liiten / Per Almkvist 64 pistettä S (Rally2)
5. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 61 pistettä EMSC (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2026

    1. 16.-17.1. SM Mikkeli Ralli, Mikkeli
    2. 29.-31.1. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
    3. 27.-28.2. SM Riihimäki Ralli, Riihimäki
    4. 22.-23.5. SM Imatra Ralli, Imatra
    5. 12.-13.6. SM Jyväskylän Kesäralli, Jyväskylä
    6. 14.-15.8. SM Ralli Kitee, Kitee
    7. 25.-26.9. SM Porvoo Ralli, Porvoo

SM-sarja sosiaalisessa mediassa