Facebook Twitter Email Pinterest

Kristian Sohlberg

07.02.2008 / Kristian Sohlberg

Kristian Sohlberg, 29 ei osallistu viikonvaihteena ajettavaan Ruotsin MM-ralliin.
- Minulla on alla täysin uusi auto ja ikävä kyllä Ruotsin rallin osalta aika tuli sittenkin liian nopeasti vastaan. Emme yksinkertaisesti ehtineet saada pakettia kasaan sinne, kertoo Sohlberg.

Super 2000-luokan Fiat Grande Punto Abarthilla kilpaileva Sohlberg suuntaa nyt katseensa SM-sarjaan, jonka kauden toinen osakilpailu odottaa vuoroaan keskisuomalaisilla teillä jo runsaan viikon kuluttua ajettavan Laukaan Peurunka-rallin muodossa.
- N-ryhmän taso on SM-sarjassa tunnetusti todella kova kansainvälisestikin mitattuna, joten haasteita on tarjolla jo Suomessakin aivan riittävästi tällä uudella kalustolla, Sohlberg sanoo.


Lisää testi- ja kehitystyötä potentiaalisella Abarthilla

Sohlbergin ja hänen uuden kartanlukijansa Peter Flythströmin Abarth-debytti kotimaisen arvokauden avanneessa Arctic Lapland Rallyssa ei sujunut suunnitelmien mukaan. Tulevaisuuden ralliautoksi luonnehdittu Abarth osoitti potentiaalinsa ja vauhtinsa Rovaniemen korkeudella, mutta huurteesta tukkiutuneet sivuikkunat tekivät kilvanajosta liian vaarallista. Edessä oli keskeytys ja sen jälkeen tärkeä testipäivä talvikauden muita kisoja silmälläpitäen.
- Tietysti keskeytys oli harmillinen juttu, mutta onnistunut testipäivä tasoitti pettymystä. Mekaanikot rakensivat Abarthin lämmityssysteemin uusiksi ja tekivät koriin ylimääräisiä ilmanottoaukkoja, joten sivuikkunoiden ei pitäisi enää huurtua, kertoo espoolaiskuljettaja.

Sohlberg odottaa jo innolla uutta näytön paikkaansa Laukaalla.
- Viat on korjattu ja hienolla autolla ajettu taas yksi päivä lisää kaivattua kehitystestiä. Lisää testiä on luvassa vielä Peurunkarallin alla, vahvistaa Abarthilla lumella ja jäällä pioneerityötä tekevä Sohlberg.



Lisätietoja:
www.kristiansohlberg.com

Pisteet top 5

1. Teemu Asunmaa / Tuukka Shemeikka 63 pistettä AlavUA (Rally2)
2. Tuukka Kauppinen / Sebastian Virtanen 52 pistettä Huuha UA (Rally2)
3. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 50 pistettä PiekUA (Rally2)
4. Tommi Jylhä / Kimmo Nevanpää 29 pistettä JyvUA (Rally2)
5. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 28 pistettä EMSC (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2025

     1. 17.-18.1. Hotelli IsoValkeinen SM-ralli Kuopio 250 v., Kuopio
     2. 30.1-1.2. 60. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
     3. 7.-8.3. SM Savonlinna Ralli, Savonlinna
     4. 23.-24.5. SM Red Devil Länsirannikon Ralli, Turku
     5. 11.-12.7. SM O.K. Auto-Ralli, Kouvola
     6. 15.-16.8. SM Ralli, Lahti
     7. 26.-27.9. SM Seinäjoki Ralli, Seinäjoki

SM-sarja sosiaalisessa mediassa