Facebook Twitter Email Pinterest

Matti Rantanen

30.08.2008 / Matti Rantanen

Rallin SM-sarjan kuudennessa osakilpailussa Uudessakaupungissa nähtiin erittäin tasainen ja kovavauhtinen kamppailu sekä koko rallin että N-ryhmän voitosta.

Lammilainen Matti Rantanen ajoi koko ajan N-ryhmän kärkiryhmässä sijoittuen lopulta kolmanneksi jääden ryhmävoitosta vain 8,9 sekuntia.

Fordin WRC-autolla ajaneen Jukka Hiltusen voittamassa yleiskilpailussa Rantanen kirjasi viidennen sijan.

- Ryhmän ykköstila oli tavoitteena, joten kovan kilpailun päätteeksi kolmas sija ei täysin tyydytä. Vielä omaa suoritusta täytyisi pystyä parantamaan ainakin tuon yhdeksän sekunnin verran. Sehän olisi täällä riittänyt voittoon, Rantanen laski.

- Aikaero kärkeen oli toki aika pieni, joten vauhti on jo hyvällä tasolla. Omaan ajamiseen olen periaatteessa tyytyväinen.

- Pieniä virheitä tuli pitkin päivää. Sellaisia pikkuvirheitä, joihin aina kului sekunti tai kaksi. Ne veivät tällä kertaa mahdollisuudet voittoon.

N-ryhmän tiukan kamppailun vei nimiinsä Kosti Katajamäki 5,5 sekuntia ennen Juha Saloa ja 8,9 sekuntia ennen Rantasta.

Katajamäki (71) ja Salo (70) ovat SM-pisteissä kärjessä. Kauden aikana kaksi keskeytystä kärsinyt Rantanen on SM-sarjassa neljäntenä 42 pisteellään.

Pisteet top 5

1. Teemu Asunmaa / Tuukka Shemeikka 63 pistettä AlavUA (Rally2)
2. Tuukka Kauppinen / Sebastian Virtanen 52 pistettä Huuha UA (Rally2)
3. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 50 pistettä PiekUA (Rally2)
4. Tommi Jylhä / Kimmo Nevanpää 29 pistettä JyvUA (Rally2)
5. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 28 pistettä EMSC (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2025

     1. 17.-18.1. Hotelli IsoValkeinen SM-ralli Kuopio 250 v., Kuopio
     2. 30.1-1.2. 60. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
     3. 7.-8.3. SM Savonlinna Ralli, Savonlinna
     4. 23.-24.5. SM Red Devil Länsirannikon Ralli, Turku
     5. 11.-12.7. SM O.K. Auto-Ralli, Kouvola
     6. 15.-16.8. SM Ralli, Lahti
     7. 26.-27.9. SM Seinäjoki Ralli, Seinäjoki

SM-sarja sosiaalisessa mediassa