Facebook Twitter Email Pinterest

Pirellin mainospaikat

30.10.2008 / Pirellin mainospaikat

Ralli SM -sarjassa ajetaan kausilla 2009-2011 Pirellin yksityyppirenkailla. Osana tätä rengassopimusta on Pirellillä oikeus tiettyihin mainospaikkoihin yksityyppirenkaita käyttävien luokkien autoissa ja kuljettajien ajovarusteissa.

Ralli SM:n nelivetoisten ja kaksivetoisten sekä Suomi Cupin nelivetoisten autojen etu- ja takapuskureihin tulee Pirellin logotarrat. Tarroja on kolmea eri väriä, joten kilpailijan autoon voidaan valita sopiva tarra auton oman värityksen mukaisesti. Tarrojen koot käyvät ilmi oheisesta liitteestä. AKK Sports toimittaa haluttaessa tarrat kilpailijalle, tai kilpailijat voivat tilata logoaineiston itselleen ja teettää tarrat autoonsa samalla, kun auto muutenkin teipataan.

I- ja II-ohjaajien ajohaalareihin tulee Pirellin logomerkki vasempaan rintaan. AKK Sports toimittaa logomerkit kilpailijoille hyvissä ajoin ennen kauden alkua. Logomerkin paikka ja koko on esitetty oheisessa liitteessä.

Lisäksi kilpailijoiden on käytettävä Pirelli-lakkia kilpailujen maalilavalla sekä kaikissa TV-haastatteluissa ja lehdistötilaisuuksissa. Lakit toimitetaan kilpailijoille viimeistään ensimmäisessä osakilpailussa.

Lisätietoja asiasta antaa Kai Tarkiainen, etu.suku@autourheilu.fi tai 0207 219 423.

Pisteet top 5

1. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 25 pistettä PiekUA (Rally2)
2. Lauri Joona / Antti Linnaketo 18 pistettä SAU (Rally2)
3. Benjamin Korhola / Patric Öhman 15 pistettä VihUA (Rally2)
4. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 12 pistettä EMSC (Rally2)
5. Anssi Rytkönen / Reeta Hämäläinen 10 pistettä KoMoKe (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2026

    1. 16.-17.1. SM Ralli Mikkeli, Mikkeli
    2. 29.-31.1. 61. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
    3. 27.-28.2. SM Auto Sorsa Riihimäki-ralli, Riihimäki
    4. 22.-23.5. SM Imatra Ralli, Imatra
    5. 12.-13.6. SM Jyväskylä Ralli, Jyväskylä
    6. 14.-15.8. Fixus SM Ralli Kitee, Kitee
    7. 25.-26.9. SM Porvoon Autopalvelu Ralli, Porvoo

SM-sarja sosiaalisessa mediassa