Facebook Twitter Email Pinterest

Jari Ketomaa

10.10.2008 / Jari Ketomaa

Kaksinkertainen ralliautoilun Suomen mestari Jari Ketomaa on ajanut tällä kaudella menestyksekkäästi kahta rallisarjaa. N-ryhmän tuotantoautojen MM-sarjan osakilpailujen lisäksi Ketomaa on kilpaillut kotimaan SM-ralleissa.

Suomen MM-rallin yhteydessä Ketomaa sai luotua uusia suhteita Japaniin, kun Subarun tehtaalta oli Subaru Tecnica Internationalin kilpailuosaston henkilöitä Tommi Mäkinen Racingin vieraana.

- Subarun N-ryhmän autojen kehityspuolen päällikkö oli Jari Ketomaan kyydissä nopealla testitiellä. Sitten Suomen MM-rallin jälkeen meihin oltiin Japanista yhteydessä ja kysyttiin mahdollisuutta käyttää Ketomaata kuljettajana Japanin MM-rallissa. Tähän oli helppo vastata myöntävästi, kertoi TMR:n toimitusjohtaja Esko Reiners.

- Kyseinen tarjous Japanista käsin tehtynä on äärimmäisen harvinainen ja se lisää tämän kutsun arvoa. Ketomaa ajaa Subaru Rally Team Japanin väreissä heidän N-ryhmän Imprezalla.

29-vuotias mikkeliläinen rallikuljettaja on tyytyväinen, että hänen tuloksensa ovat herättäneet tällaista huomiota Subarun autotehtaan kotimaassa.

- Tässä asiassa on kaksi merkittävää seikkaa. Ensiksikin omalta kohdaltani on iso juttu, että pääsen ajamaan uuden MM-rallin uudenlaisissa olosuhteissa. Oppia ja kokemusta on varmasti luvassa. Ne ovatkin tässä vaiheessa tärkeitä, kun olen rakentamassa kansainvälistä uraani, Ketomaa selvitti.

- Toinen suuri asia on tietenkin se, että olen pystynyt herättämään vauhdillani ja tuloksillani mielenkiintoa Japanissa, Subarun rallipuolen henkilöiden keskuudessa.

Japanin MM-ralli ajetaan loka-marraskuun vaihteessa. Sen jälkeen Ketomaan ohjelmassa on vielä MM-kauden päättävä Walesin osakilpailu.

Pisteet top 5

1. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 159 pistettä PiekUA (Rally2)
2. Tuukka Kauppinen / Sebastian Virtanen 114 pistettä Huuha UA (Rally2)
3. Teemu Asunmaa / Tuukka Shemeikka 97 pistettä AlavUA (Rally2)
4. Jari Liiten / Per Almkvist 64 pistettä S (Rally2)
5. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 61 pistettä EMSC (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2026

    1. 16.-17.1. SM Mikkeli Ralli, Mikkeli
    2. 29.-31.1. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
    3. 27.-28.2. SM Riihimäki Ralli, Riihimäki
    4. 22.-23.5. SM Imatra Ralli, Imatra
    5. 12.-13.6. SM Jyväskylän Kesäralli, Jyväskylä
    6. 14.-15.8. SM Ralli Kitee, Kitee
    7. 25.-26.9. SM Porvoo Ralli, Porvoo

SM-sarja sosiaalisessa mediassa