Facebook Twitter Email Pinterest

Jani Hirvonen

15.01.2009 / Jani Hirvonen

Veikkolalainen Jani Hirvonen, Espoo UA, starttaa Rovaniemellä 23. tammikuuta alkavaan Arctic Lapland Rallyyn, rallin SM-sarjan ensimmäiseen osakilpailuun kartturinaan kokenut Nummelalainen Pasi Kilpeläinen. Ralli SM -sarja on suomalaisen autourheilun huippusarja, joka nauttii myös suurta kansainvälistä arvostusta. Sarjassa ajetaan vuosittain seitsemän osakilpailua, joista kolme talvella ja neljä kesällä. Suomenmestaruuksista ajetaan kaudella 2009 kahdessa eri luokassa: kaksi- ja nelivetoluokissa, molemmissa erikseen kuljettajille, kartanlukijoille ja tiimeille. Lisäksi 2-vetoisten luokassa ajetaan Nuorten Suomenmestaruudesta johon Janikin automaattisesti lukeutuu alle 25 vuoden iästään johtuen.

Jani kilpailee kaksivetoluokkassa eli SM2:ssa FIN R sääntöjen mukaan rakennetulla alle 2 litraisella autolla. Paketti on nyt kasassa totesi Jani. Valmistautuminen sarjaan on tapahtunut muuttamalla kulkupeliä Honda Civic Type R uusien FIN R luokitusten mukaiseksi. Moottori, jarrut ja alusta ovat kokeneet suurimmat muutokset. Menon pitäisi olla näillä muutoksilla entistä hurjempaa ja tulosta syntyä. Tähtäimessä on tehdä tasaista jälkeä ja sijoittua kolmen sakkiin kaikissa osakilpailussa. Ei tässä muusta ajeta kuin Suomen mestaruudesta Jani toteaa.

Vahvan panoksensa tiimiin tuo vuoden 2004 hopea- ja 2005 kultamitalisti kartturi Pasi Kilpeläinen. Espoo UA:ta edustava Pasi tuntee kilpailujen koukerot ja kilpurin korimallikin on tuttu mestaruusvuosilta. Oman synergiaedun tuo myös se, että asutaan samalla suunnalla niin auton testaaminen, logistiikka kuin tiimipalaveritkin on helppo järjestää, hän toteaa.

44. Arctic Lapland Rallyyn on ilmoittautunut myös toissavuoden F1-maailmanmestari Kimi Räikkönen ja vuosien 1998 ja 1999 MM-kultaa formuloissa voittanut Mika Häkkinen. Lisäksi mukaan on ilmoittautunut aimempien vuosien formulatahtiämme nimittäin Mika Salo ja JJ Lehto. Arctic Lapland Rallyn eli kotoisammin Tunturirallin edistymistä Rovaniemellä voi seurata nettiosoitteessa http://www.arcticrally.fi/tulokset.html .

Pisteet top 5

1. Teemu Asunmaa / Tuukka Shemeikka 63 pistettä AlavUA (Rally2)
2. Tuukka Kauppinen / Sebastian Virtanen 52 pistettä Huuha UA (Rally2)
3. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 50 pistettä PiekUA (Rally2)
4. Tommi Jylhä / Kimmo Nevanpää 29 pistettä JyvUA (Rally2)
5. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 28 pistettä EMSC (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2025

     1. 17.-18.1. Hotelli IsoValkeinen SM-ralli Kuopio 250 v., Kuopio
     2. 30.1-1.2. 60. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
     3. 7.-8.3. SM Savonlinna Ralli, Savonlinna
     4. 23.-24.5. SM Red Devil Länsirannikon Ralli, Turku
     5. 11.-12.7. SM O.K. Auto-Ralli, Kouvola
     6. 15.-16.8. SM Ralli, Lahti
     7. 26.-27.9. SM Seinäjoki Ralli, Seinäjoki

SM-sarja sosiaalisessa mediassa