Facebook Twitter Email Pinterest

Mika Hirvikangas

23.02.2009 / Mika Hirvikangas

Kankaanpään UA:n kaksikko Mika Hirvikangas ja kartanlukija Toni Karilahti avasivat Ralli SM-kauden tammikuussa komeasti kolmossijalla, mutta sarjan toinen osakilpailu viime lauantaina Mikkelissä oli täynnä tekniikkamurheita.

Honda Civicillä kaksivetoisten autojen SM2-luokassa kilpaileva Hirvikangas taivalsi sisukkaasti maaliin, mutta ongelmat pudottivat sijoituksen kahdeksanneksi. Luokan voittoon kaasutteli Joonas Lindroos ennen Vesa Hirvosta.

- Kylläpä kasaantuikin niin paljon hidasteita yhteen ralliin, että näin jälkeenpäin jo melkein naurattaa, Hirvikangas lohkaisi.

- Ekalla pätkällä oli ongelmia nuottien kanssa ja kakkosella irtosi jarrupolkimen pinta, joka sitten pyöri jaloissa. Kolmospätkällä pysähdyimme SOS-merkille edellä ajaneen kilpailijan ulosajon vuoksi. Sen jälkeen alkoivat suuremmat murheet tekniikan kanssa, kun nelosvaihde alkoi hyppiä pois päältä. Eniten tulokseen vaikutti kuitenkin mystinen sähkövika, kun moottori sammui EK5:lla ainakin 10 kertaa.

Moottori toimi aina siirtymäosuuksilla, mutta vielä kahdella viimeisellä erikoiskokeella kone sammuili ja kävi välillä vain kahdella pytyllä.

- Meinasin välillä jo keskeyttää, mutta sitten päätimme yrittää ja katsoa, kestäisikö vehkeet maaliin saakka. Luokan kahdeksas sija toi kuitenkin kolme SM-pistettä, joten nekin voivat olla tosi arvokkaita kauden lopulla, Hirvikangas totesi.

SM2-luokan pistejohdossa on Lindroos 39 pisteellä, toisena on Anssi Tawast 30 pisteellä ja Hirvikangas jatkaa kolmantena 19 pistettä keränneenä.

Ralli SM-sarja jatkuu Joensuussa 7. maaliskuuta, jolloin ohjelmassa on talvikauden päättävä osakilpailu.

Lisätietoja:
Jarno Saari
0400 959 565
www.hirvikangas.fi

Pisteet top 5

1. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 159 pistettä PiekUA (Rally2)
2. Tuukka Kauppinen / Sebastian Virtanen 114 pistettä Huuha UA (Rally2)
3. Teemu Asunmaa / Tuukka Shemeikka 97 pistettä AlavUA (Rally2)
4. Jari Liiten / Per Almkvist 64 pistettä S (Rally2)
5. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 61 pistettä EMSC (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2026

    1. 16.-17.1. SM Mikkeli Ralli, Mikkeli
    2. 29.-31.1. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
    3. 27.-28.2. SM Riihimäki Ralli, Riihimäki
    4. 22.-23.5. SM Imatra Ralli, Imatra
    5. 12.-13.6. SM Jyväskylän Kesäralli, Jyväskylä
    6. 14.-15.8. SM Ralli Kitee, Kitee
    7. 25.-26.9. SM Porvoo Ralli, Porvoo

SM-sarja sosiaalisessa mediassa