Facebook Twitter Email Pinterest

Abloy SM Itäralliin osallistuu 138 kilpailijaparia

02.03.2009 / Abloy SM Itäralliin osallistuu 138 kilpailijaparia

Ralli SM -sarjan kauden kolmas osakilpailu, Abloy SM Itäralli, starttaa lauantaina 7.3.2009 Joensuussa. Kilpailuun on ilmoittautunut jälleen mahtava määrä osallistujia, peräti 138 kilpailijaparia. Talvikisojen viimeiseen osakilpailuun saadaan samalla myös kansainvälistä tunnelmaa, kun 19 ulkomaista kilpailijaparia osallistuu taisteluun lumiteiden kuninkuudesta.

Viikonloppuna kisattava Abloy SM Itäralli ajetaan nyt ensimmäistä kertaa lumisilla teillä ja talvisissa olosuhteissa. Nopeat kylätiet yhdistettyinä huimiin korkeuseroihin tekevät reitistä jännittävän ja yllätyksellisen.

Joensuussa Ralli SM -sarjan kilpailijoiden kamppailu kärkisijoituksista jatkuu jälleen. Mukana kisassa ovat jälleen SM-1 ja SM2-luokat sekä Suomi Cup. Kilpailun ohessa käydään SM2-luokan sisällä myös jännittävää Nuorten suomenmestaruustaistelua.

SM Abloy Itäralli

Lisätietoja:
AKK Sports Oy, sarjatiedottaja Hennariikka Andersson, 040 845 8066, etunimi.sukunimi@autourheilu.fi.

Pisteet top 5

1. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 75 pistettä PiekUA (Rally2)
2. Lauri Joona / Antti Linnaketo 63 pistettä SAU (Rally2)
3. Patrick Enok / Silver Simm 47 pistettä EST (Rally2)
4. Anssi Rytkönen / Juho-Ville Koskela 32 pistettä KoMoKe (Rally2)
5. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 29 pistettä EMSC (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2026

    1. 16.-17.1. SM Ralli Mikkeli, Mikkeli
    2. 29.-31.1. 61. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
    3. 27.-28.2. SM Auto Sorsa Riihimäki-ralli, Riihimäki
    4. 22.-23.5. SM Imatra Ralli, Imatra
    5. 12.-13.6. SM Jyväskylä Ralli, Jyväskylä
    6. 14.-15.8. Fixus SM Ralli Kitee, Kitee
    7. 25.-26.9. SM Porvoon Autopalvelu Ralli, Porvoo

SM-sarja sosiaalisessa mediassa