Facebook Twitter Email Pinterest

Mika Hirvikangas

07.06.2009 / Mika Hirvikangas

Mika Hirvikangas, kuva: Jarno Saari

SM-sarjan kesäkausi käynnistyi Valkeakoskella, jossa ajettiin kaksipäiväinen kilpailu. Kankaanpään UA:n kaksikko Mika Hirvikangas ja Toni Karilahti olivat talvikauden jälkeen SM2-luokan pistetaulukossa neljännellä sijalla.

- Kesän avauskisassa kokeiltiin uutta systeemiä, jolloin nuotitusjakson ja autojen katsastuksen jälkeen sipaistiin perjantai-iltana yksi erikoiskoe. Sitten lauantaina ajettiin kokonainen kilpailupäivä, Hirvikangas kertasi.

Hondalla kilpaileva Hirvikangas joutui antamaan heti alusta saakka hieman tasoitusta, kun vaihdelaatikko alkoi hylkiä ykkösvaihdetta. Miehen sijoitus oli neljän erikoiskokeen jälkeen 10.

Viides ja kuudes erikoiskoe olivat rallin pisimmät, joten niissä maisemissa odoteltiin ratkaisujen syntyvän.

SM2-luokan kärkiryhmästä kolme kuljettajaa sortui ulosajoon, joten Hirvikankaan osakkeet olivat nousussa. Mutta samaan aikaan ongelmia kasaantui lisää myös Hirvikankaan autokunnalle:

- Nelosvaihde hävisi vaihdelaatikosta EK5:lla. Sitten seuraavalla hyppäsimme rajun hypyn ja sen jälkeen moottori alkoi käydä huonosti. Kisa oli pakko jättää kesken välttääksemme suuremmat ja kalliimmat vauriot.

- Olimme siinä vaiheessa taistelemassa viidennestä sijasta, joten SM-pisteiden menetys kyllä harmittaa.

- Kun keskeytyksiä oli kilpailussa paljon, niin olemme edelleen sarjassa neljäntenä ja tiukasti taistelemassa SM-pronssista. Kärkikaksikko Joonas Lindroos ja Anssi Tawast ovat jo karanneet meiltä muilta, Hirvikangas myönsi.

SM-sarja jatkuu viiden viikon kuluttua Kouvolassa.

Lisätietoja:
Jarno Saari
0400 959 565

Pisteet top 5

1. Teemu Asunmaa / Tuukka Shemeikka 63 pistettä AlavUA (Rally2)
2. Tuukka Kauppinen / Sebastian Virtanen 52 pistettä Huuha UA (Rally2)
3. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 50 pistettä PiekUA (Rally2)
4. Tommi Jylhä / Kimmo Nevanpää 29 pistettä JyvUA (Rally2)
5. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 28 pistettä EMSC (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2025

     1. 17.-18.1. Hotelli IsoValkeinen SM-ralli Kuopio 250 v., Kuopio
     2. 30.1-1.2. 60. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
     3. 7.-8.3. SM Savonlinna Ralli, Savonlinna
     4. 23.-24.5. SM Red Devil Länsirannikon Ralli, Turku
     5. 11.-12.7. SM O.K. Auto-Ralli, Kouvola
     6. 15.-16.8. SM Ralli, Lahti
     7. 26.-27.9. SM Seinäjoki Ralli, Seinäjoki

SM-sarja sosiaalisessa mediassa