Facebook Twitter Email Pinterest

Jari Ketomaa

24.09.2009 / Jari Ketomaa

Ralli SM -sarjan kärkikuski Jari Ketomaa lähtee vailla paineita kauden päättävään Hyvinkään osakilpailuun. Mikkeliläinen on voittanut neljä kauden kuudesta SM-rallista, joten hän varmisti SM-kultamitalin jo edellisessä osakilpailussa neljä viikkoa sitten.

Ketomaa ja kartanlukija Miika Teiskonen ovat siis jo saavuttaneet kauden henkilökohtaiset mestaruudet, mutta Subaru Dealer Teamia edustava kaksikko tähtää vielä tiimien SM-titteliin.

- Lähdetään nauttimaan kauden päätöskisasta, joka tarjoaa kaksipäiväisenä kilpailuna hyvän haasteen kilpailijoille. Pääsemme taas pitkästä aikaa ajamaan kesärallissakin pimeällä kelillä, Ketomaa kertoi.

- Voittoa tietenkin taas tavoitellaan. Auto ja miehet ovat reilassa, joten luottavaisena jään odottamaan lauantaiaamun starttia.

Kausi jatkuu Kiinassa

Kansainvälisiin ralleihin jatkossa mielivä Jari Ketomaa sai syksyllä mielenkiintoisen tarjouksen Kiinasta, joten hänen kilpailukautensa jatkuu SM-sarjan päätöksen jälkeen vielä kahdella rallilla.

Subaruilla kilpaileva FCACA Rally Team kutsui Suomen mestarin mukaan Kiinan sarjan kahteen viimeiseen osakilpailuun, Longyou- ja Shaowu-ralleihin.

- Autona on tuttu, 2009-mallinen Subaru Impreza, ja tiimi on erittäin ammattitaitoinen. Saan autoon myös itselle tutut Exe-Tc:n iskarit, joten kaluston puolesta ei ole kysymysmerkkejä, Ketomaa toteaa.

- Tiimi haluaa saavuttaa aiempaa parempaa menestystä, jonka vuoksi he päättivät hakea uutta kuljettajaa loppukaudelle. Heillä on myös mielenkiintoiset visiot tulevaisuudesta, joka on tässä uudessa projektissa minua kovasti kiinnostava seikka.

- Minulle on tarjolla tärkeää kokemusta Kiinan kilpailuista. Tarkoitus olisi voittaa ralleja ja hankkia mahdollisimman paljon sarjapisteitä tiimille, Ketomaa päätti.

Pisteet top 5

1. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 25 pistettä PiekUA (Rally2)
2. Lauri Joona / Antti Linnaketo 18 pistettä SAU (Rally2)
3. Benjamin Korhola / Patric Öhman 15 pistettä VihUA (Rally2)
4. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 12 pistettä EMSC (Rally2)
5. Anssi Rytkönen / Reeta Hämäläinen 10 pistettä KoMoKe (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2026

    1. 16.-17.1. SM Ralli Mikkeli, Mikkeli
    2. 29.-31.1. 61. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
    3. 27.-28.2. SM Auto Sorsa Riihimäki-ralli, Riihimäki
    4. 22.-23.5. SM Imatra Ralli, Imatra
    5. 12.-13.6. SM Jyväskylä Ralli, Jyväskylä
    6. 14.-15.8. Fixus SM Ralli Kitee, Kitee
    7. 25.-26.9. SM Porvoon Autopalvelu Ralli, Porvoo

SM-sarja sosiaalisessa mediassa