Facebook Twitter Email Pinterest

Jussi Vainionpää keskeytti tekniikkamurheisiin

25.02.2010 / Jussi Vainionpää keskeytti tekniikkamurheisiin

Oululaisen Jussi Vainionpään ja kajaanilaisen Mika Juntusen kolmas Rallin SM -sarjan osakilpailu Mikkelissä keskeytyi tekniikkamurheisiin ensimmäisestä huollosta lähtiessä.

Perjantaina nuotituspäivänä kaikki näytti loistavalta, itseluottamus autossa oli erittäin korkealla omaan tekemiseen. Päivän aikana kaikki tuntui sujuvan, ehkä vähän liiankin hyvin. Tästä olikin hyvä lähteä kohti lauantain suuria haasteita.

Lauantaina luotto osamiseensa oli Jussilla vähintään yhtä korkealla kuin perjantaina. Aamun ensimmäinen erikoiskoe oli 24 km pitkä Kovala. EK1 oli neljännes koko rallin pituudesta. Ennakkotieto oli, että Kovalassa täytyy olla hereillä heti alusta asti, jos meinaa pysyä muiden mukana.

EK menikin kohtalaisen hyvin ilman mitään suurempia virheitä. Kello pysähtyi kolmanneksi nopeimpaan aikaan jääden Hirvosen pohja-ajasta 12,.5 sekuntia ja Pinomäestä 1,5 sekuntia. Tästä piti olla hyvä lähteä jatkamaan kilpailua.

Huollosta lähtiessä kaikki sitten "musteni". Peruutusvaihde jäi päälle, ja se oli sitten siinä. Kilpailu oli jätettävä kesken.

Kylläpä tiimissä päät painuivat aika alas, kun aloituskin oli kohtalaisen hyvä.

Pisteet top 5

1. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 75 pistettä PiekUA (Rally2)
2. Lauri Joona / Antti Linnaketo 45 pistettä SAU (Rally2)
3. Jaspar Vaher / Rait Jansen 26 pistettä EST (Rally2)
4. Takumi Matsushita / Pekka Kelander 24 pistettä JPN (Rally2)
5. Patrick Enok / Silver Simm 22 pistettä EST (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2026

    1. 16.-17.1. SM Ralli Mikkeli, Mikkeli
    2. 29.-31.1. 61. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
    3. 27.-28.2. SM Auto Sorsa Riihimäki-ralli, Riihimäki
    4. 22.-23.5. SM Imatra Ralli, Imatra
    5. 12.-13.6. SM Jyväskylä Ralli, Jyväskylä
    6. 14.-15.8. Fixus SM Ralli Kitee, Kitee
    7. 25.-26.9. SM Porvoon Autopalvelu Ralli, Porvoo

SM-sarja sosiaalisessa mediassa