Facebook Twitter Email Pinterest

Jaro Kinnusen SM-kisa päättyi peltitöihin

15.06.2011 / Jaro Kinnusen SM-kisa päättyi peltitöihin

Ralli SM -sarjan kesäkausi jatkui viime viikonvaihteessa Lapuan seudulla, jonne Jarospeed-tiimi suuntasi aikeenaan jatkaa kolmen edellisen osakilpailun palkintopalliputkeaan.

Jaro Kinnunen ja kartanlukija Mikael Korhonen joutuivat kuitenkin keskeyttämään ensimmäisellä erikoiskokeella sattuneen rajun ulosajon takia.

"Paikka ei ollut mitenkään erikoinen, enkä tullut siihen edes liian kovaa. Mutkan pystyi leikkaamaan ojan päältä, josta edellä ajaneet autot olivat myös menneet. Pohjapanssari iski tienreunaan ja irrotti keulan hetkeksi. Se muutti hieman linjaa, josta suistuimme ulos ja auto kaatui kivikkoon", Jaro Kinnunen harmitteli.

"Jos vauhtia olisi ollut liikaa tai kuski tehnyt selvän ajovirheen, olisi asia ollut helpompi hyväksyä. Todennäköisesti ajaisin kyseisen mutkan aivan samalla tavalla uudelleenkin."

"Honda Civicin ulkokuori meni ulosajossa melko heikkoon kuntoon, mutta onneksi tekniikka säilyi ehjänä. Tiimin budjetti meni nyt tiukoille, kun juuri ennen kisaa kärsimme testeissä moottoririkon. Heinäkuulle suunniteltu ulkomaan ralli on nyt vaarassa jäädä meiltä väliin", Kinnunen myönsi.

Pisteet top 5

1. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 159 pistettä PiekUA (Rally2)
2. Tuukka Kauppinen / Sebastian Virtanen 114 pistettä Huuha UA (Rally2)
3. Teemu Asunmaa / Tuukka Shemeikka 97 pistettä AlavUA (Rally2)
4. Jari Liiten / Per Almkvist 64 pistettä S (Rally2)
5. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 61 pistettä EMSC (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2026

    1. 16.-17.1. SM Mikkeli Ralli, Mikkeli
    2. 29.-31.1. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
    3. 27.-28.2. SM Riihimäki Ralli, Riihimäki
    4. 22.-23.5. SM Imatra Ralli, Imatra
    5. 12.-13.6. SM Jyväskylän Kesäralli, Jyväskylä
    6. 14.-15.8. SM Ralli Kitee, Kitee
    7. 25.-26.9. SM Porvoo Ralli, Porvoo

SM-sarja sosiaalisessa mediassa