Facebook Twitter Email Pinterest

Muutoksia SC-sarjapisteisiin

15.09.2011 / Muutoksia SC-sarjapisteisiin

Suomi Cupin sarjapisteisiin on tehty korjauksia. Ennen viimeistä osakilpailua suoritetuissa tarkastuksissa on löydetty Suomi Cupin luokkien SC3, SC4 ja SC5 pistelaskennasta virheitä. Näiden virheiden taustalla on inhimillinen erehdys, johon valitettavasti ovat syyllistyneet kaikki pistelaskussa ja niiden aiemmissa tarkastuksissa mukana olleet henkilöt.

Sarjan sääntöjä muutettiin kuluvalle kaudelle siten, että täysien pisteiden edellytykseksi määritettiin luokittaisten osallistujien minimimäärät. Tämä määrä ei ole kaikissa osakilpailuissa täyttynyt kaikkien luokkien osalta, joten pisteet olisi kuulunut puolittaa jo siinä vaiheessa.

Nyt nämä puolitukset on tehty. Suurimmat muutokset ovat SC3-luokassa, jossa kärjen takana järjestyksetkin muuttuvat johtuen siitä, että kilpailijat ovat saaneet pisteitä vaihtelevasti eri osakilpailuista - osa puolitettavista ja osa täydet pisteensä säilyttäen. Palkintosijojen suhteen ei tällä ole ollut merkitystä.

Loput pisteet ovat jaossa sitten ensi lauantaina Talotekniikka-10 SM-rallissa Keravalla, sielläkin kyseisten luokkien osalta puolitettuina.

Korjattu pistetaulukko löytyy Ralli SM -sarjan sivuilta kohdasta Sarjapisteet.

Pisteet top 5

1. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 75 pistettä PiekUA (Rally2)
2. Tuukka Kauppinen / Sebastian Virtanen 67 pistettä Huuha UA (Rally2)
3. Teemu Asunmaa / Tuukka Shemeikka 63 pistettä AlavUA (Rally2)
4. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 40 pistettä EMSC (Rally2)
5. Tommi Jylhä / Kimmo Nevanpää 39 pistettä JyvUA (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2025

     1. 17.-18.1. Hotelli IsoValkeinen SM-ralli Kuopio 250 v., Kuopio
     2. 30.1-1.2. 60. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
     3. 7.-8.3. SM Savonlinna Ralli, Savonlinna
     4. 23.-24.5. SM Red Devil Länsirannikon Ralli, Turku
     5. 11.-12.7. SM O.K. Auto-Ralli, Kouvola
     6. 15.-16.8. SM Ralli, Lahti
     7. 26.-27.9. SM Seinäjoki Ralli, Seinäjoki

SM-sarja sosiaalisessa mediassa