Facebook Twitter Email Pinterest

Joonas Lindroos Keravalla kolmas

17.09.2011 / Joonas Lindroos Keravalla kolmas

Joonas Lindroos ajoi kolmanneksi Keravalla ajetussa kauden viimeisessä rallin SM-osakilpailussa. Keravalle lähtiessä suomenmestaruustilanne oli tiukkaakin tiukempi, kun Juha Salo johti Joonasta ainoastaan yhdellä pisteellä.

Viiden ajetun erikoiskokeen jälkeen tauolle tultaessa Joonas oli viidentenä reilut 23 sekuntia kärjestä. Ensimmäiseen pokaalisijaan oli 2,8 sekuntia.
- Kyllä me yritetään ajaa kiinni tuo kolme sekuntia kolmanneksi tai sitten laitetaan kattopelti vaihtoon, uhosi kartturi Pasi Kilpeläinen tauolta lähtiessä. Ero kuroutui pois jo heti erikoiskokeella kuusi ja he nousivat kolmannelle sijalle.

Toiseen huoltoon tullessa sijoitus pysyi kolmantena, eikä se vaihtunut enää viimeisellä yleisöerikoiskokeellakaan. Lopputuloksissa Joonas ja Pasi jäivät 41,6 sekuntia voittaja Jarkko Nikaralle. Toiseksi tulleeseen Juha Saloon oli 25,3.

Kolmannella sijallaan Joonas ja Pasi toivat tiimimestaruuden Tommi Mäkinen Racingille.

Pisteet top 5

1. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 50 pistettä PiekUA (Rally2)
2. Lauri Joona / Antti Linnaketo 33 pistettä SAU (Rally2)
3. Tuukka Kauppinen / Topi Luhtinen 18 pistettä HuuhaUA (Rally2)
4. Benjamin Korhola / Patric Öhman 15 pistettä VihUA (Rally2)
5. Takumi Matsushita / Pekka Kelander 14 pistettä JPN (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2026

    1. 16.-17.1. SM Ralli Mikkeli, Mikkeli
    2. 29.-31.1. 61. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
    3. 27.-28.2. SM Auto Sorsa Riihimäki-ralli, Riihimäki
    4. 22.-23.5. SM Imatra Ralli, Imatra
    5. 12.-13.6. SM Jyväskylä Ralli, Jyväskylä
    6. 14.-15.8. Fixus SM Ralli Kitee, Kitee
    7. 25.-26.9. SM Porvoon Autopalvelu Ralli, Porvoo

SM-sarja sosiaalisessa mediassa