Facebook Twitter Email Pinterest

Jukka Korhonen uransa toiseen asfalttiralliin

17.08.2012 / Jukka Korhonen uransa toiseen asfalttiralliin

Jukka-Korhonen_Pirelli.jpg

Ralliautoilija Jukka Korhonen starttaa perjantaina iltapäivällä Britannian rallisarjan viidenteen osakilpailuun, jonka 14 erikoiskoetta ajetaan asfaltilla perjantain ja lauantain aikana. Pohjois-Irlannissa ajettavassa Ulster Rallissa ajetaan yhteensä 190 EK-kilometriä.

Jukka Korhonen sijoittui kesäkuussa R2-luokassa toiseksi uransa ensimmäisessä asfaltilla ajetussa rallissa. Korhonen ja kartanlukija Mikael Korhonen kirjasivat luokkansa pohja-aikojakin, mutta aivan voittovauhtiin saakka vauhti ja kokemus eivät riittäneet.

Ennen Ulster-rallia nilsiäläinen ajoi asfalttitestejä koti-Suomessa omalla Ford Fiesta R2-kilpurilla, jolla haettiin tuntumaa etuvetoauton asfalttiajamiseen.

Britannian rallisarjassa Korhonen kilpailee uudella Skoda Fabia R2-mallilla, jonka hän sai käyttöönsä voitettuaan viime vuoden lopulla Pirelli Star Driver -kilpailun.

- Torstaina nuotitimme rallin erikoiskokeet. Luvassa on vaativampia ja mielenkiintoisempia teitä verrattuna urani ensimmäiseen asfalttiralliin. Perjantaina ennen rallin starttia on vielä ohjelmassa kilpailun harjoituserikoiskoe, jossa pääsen kokeilemaan Skodan säätöjä, Korhonen selvitti.

- Keliolosuhteet ovat täällä epävakaiset, joten vesisateella ajamiselta tuskin voimme välttyä kahden päivän aikana. Haasteena on silloin myös se, että vettä ja mutaa valuu tielle.

- Se kilpailija varmasti pärjää tulevassa rallissa, joka tekee vähiten vääriä rengasvalintoja. Tämän kisan ensikertalaisena täytyy luottaa paljon Pirellin rengasinsinöörin tarjoamaan apuun ja kokemukseen, Korhonen järkeili.

Kuva: Jakob Ebrey

Pisteet top 5

1. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 159 pistettä PiekUA (Rally2)
2. Tuukka Kauppinen / Sebastian Virtanen 114 pistettä Huuha UA (Rally2)
3. Teemu Asunmaa / Tuukka Shemeikka 97 pistettä AlavUA (Rally2)
4. Jari Liiten / Per Almkvist 64 pistettä S (Rally2)
5. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 61 pistettä EMSC (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2026

    1. 16.-17.1. SM Mikkeli Ralli, Mikkeli
    2. 29.-31.1. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
    3. 27.-28.2. SM Riihimäki Ralli, Riihimäki
    4. 22.-23.5. SM Imatra Ralli, Imatra
    5. 12.-13.6. SM Jyväskylän Kesäralli, Jyväskylä
    6. 14.-15.8. SM Ralli Kitee, Kitee
    7. 25.-26.9. SM Porvoo Ralli, Porvoo

SM-sarja sosiaalisessa mediassa