Facebook Twitter Email Pinterest

Juha Salo entistä vaikeampi voitettava

06.01.2013 / Juha Salo entistä vaikeampi voitettava

p-akk-salo.jpg

Seitsenkertainen rallin suomenmestari Juha Salo ei anna periksi. Salo on lähdössä uuteen kauteen suurella innolla, mutta jalat niin sanotusti maassa. Aika moni kovista viimevuotisista vastustajista ei ole ainakaan vielä ilmoittautunut sarjaan, mutta Salo tyrmää helppoa kautta odottavat nopeasti.
"Eihän viime vuosikaan pitänyt olla mitenkään vaikea, ja kuinkas kävikään. Ei tässä lajissa voi mitään sanoa etukäteen varmaksi, se on niin monta kertaa nähty", Salo toteaa.

Salo on viihtynyt tiiviisti autotallissaan autonrakennushommissa jo jonkin aikaa. Pikku hiljaa into kauden alkuun ja tositoimiin pääsemiseen on kasvanut.
"Hyvillä fiiliksillä ja innolla odotan tulevaa kautta. Evo-ysiä olen rakennellut asiakasautoksi, ja Evo-kymppikin alkaa olla jo aika lailla valmiina."

Salo lupaa antaa kaikille kovan vastuksen, sillä viimevuotisen evo-kymppi-R4:n moottori on nyt saanut lisää potkua Fin-R-luokittelun mukaan.
"Ja kun mieskin on tosi hyvässä kunnossa, mikäs tässä on kauden alkua odotellessa."

Salon ja Mitsubishin maahantuojan yhteistyö päättyi viime kauteen maahantuojan vetäydyttyä, mutta uusi "koti" löytyi Hannu Lehessaaren Hannu´s Rally Teamista, missä Salo on mukana pisteitä keräämässä tiimien välisessä kilpailussa kaudella 2013.
"Monen vuoden mahtava yhteistyö Mitsubishin kanssa nyt tosiaan päättyi, harmi sinänsä, mutta nyt on vain mentävä eteenpäin. Hannun kanssa ollaan pitkään jo oltu tekemisissä, joten ei siinä tarvinnut kauaa miettiä, kun Hannu mukaan pyysi", selvitti Salo.

Rovaniemen kisan ilmoittautumisaika päättyy tammikuun 14. päivänä, minkä jälkeen vasta tiedetään, minkälainen vastus Arctic Lapland Rallissa on.
"Minä lähden kuitenkin neljättä Tunturin voittoa hakemaan. Kolme on nyt plakkarissa, joten yhdellä lisävoitolla pääsisin sivuamaan Antero Laineen voittomäärää. Siihen pääseminen olisi kunnia-asia. "

Laine ajoi kolmesti voittoon peräkkäisinä vuosina 1984-86 sekä neljännen kerran 1990. Kukaan ei vielä ole viittä kertaa Tunturia voittanut, joten tavoiteltavaa Salolla riittää seuraaviksikin vuosiksi.

Pisteet top 5

1. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 75 pistettä PiekUA (Rally2)
2. Lauri Joona / Antti Linnaketo 45 pistettä SAU (Rally2)
3. Jaspar Vaher / Rait Jansen 26 pistettä EST (Rally2)
4. Takumi Matsushita / Pekka Kelander 24 pistettä JPN (Rally2)
5. Patrick Enok / Silver Simm 22 pistettä EST (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2026

    1. 16.-17.1. SM Ralli Mikkeli, Mikkeli
    2. 29.-31.1. 61. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
    3. 27.-28.2. SM Auto Sorsa Riihimäki-ralli, Riihimäki
    4. 22.-23.5. SM Imatra Ralli, Imatra
    5. 12.-13.6. SM Jyväskylä Ralli, Jyväskylä
    6. 14.-15.8. Fixus SM Ralli Kitee, Kitee
    7. 25.-26.9. SM Porvoon Autopalvelu Ralli, Porvoo

SM-sarja sosiaalisessa mediassa