Facebook Twitter Email Pinterest

Jari Ketomaa keskeytti Itärallissa

09.03.2013 / Jari Ketomaa keskeytti Itärallissa

SM Itärallin kakkoserikoiskokeelta saapui maastosta tietoa, että Jari Ketomaan ja Kaj Lindströmin ralli jäi tällä kertaa lyhyeksi moottoririkon vuoksi.

Ketomaa oli ennen lähtöä hyvillä fiiliksillä saatuaan Tommi Mäkinen Racingin Subarun tänne Itäralliin, mutta tällä kertaa ilo valitettavasti jäi lyhyeksi.

Harmillista, sillä kilpailu alkoi todella mielenkiintoisesti. Ketomaa ajoi ykköserikoiskokeella 2,6 sekunnin pohjat ennen Juha Saloa. Joni Nikko oli 4,5 sekuntia hitaampana kolmas ja Ari Vihavainen oli neljänneksi nopein 5,8 sekuntia hitaampana. Kakkoserikoiskokeelta ei tällä hetkellä oli vielä luotettavia tietoa, joten tilanne kakkospätkän jälkeen saadaan selvittelyn jälkeen varmasti aika pian.

Pisteet top 5

1. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 25 pistettä PiekUA (Rally2)
2. Lauri Joona / Antti Linnaketo 18 pistettä SAU (Rally2)
3. Benjamin Korhola / Patric Öhman 15 pistettä VihUA (Rally2)
4. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 12 pistettä EMSC (Rally2)
5. Anssi Rytkönen / Reeta Hämäläinen 10 pistettä KoMoKe (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2026

    1. 16.-17.1. SM Ralli Mikkeli, Mikkeli
    2. 29.-31.1. 61. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
    3. 27.-28.2. SM Auto Sorsa Riihimäki-ralli, Riihimäki
    4. 22.-23.5. SM Imatra Ralli, Imatra
    5. 12.-13.6. SM Jyväskylä Ralli, Jyväskylä
    6. 14.-15.8. Fixus SM Ralli Kitee, Kitee
    7. 25.-26.9. SM Porvoon Autopalvelu Ralli, Porvoo

SM-sarja sosiaalisessa mediassa