Facebook Twitter Email Pinterest

Uutta sarjailmoittautumisessa: viimeistään 8.1. rekisteröitymällä säästät rahaa

12.12.2013 / Uutta sarjailmoittautumisessa: viimeistään 8.1. rekisteröitymällä säästät rahaa

salo.jpg

Ralli SM -sarjan sarjailmoittautumiseen on tehty muutos, joka kannattaa huomioida nyt uuden kauden alkaessa.

Kilpailijoilla on sarjaan vapaaehtoinen ennakkorekisteröinti, joka antaa hintaetua kilpailuihin ilmoittautuessa. Ennakkorekisteröityminen ei ole kuitenkaan pakollista. Kauden aikana kaikki SM-luokkiin osallistuvat kilpailijat keräävät SM-pisteitä.

Ennakkorekisteröityminen tulee tehdä viimeistään 8.1.2014 klo 19:00 mennessä, ja tuohon samaan kellonlyömään mennessä tulee olla maksettuna myös rekisteröintimaksu, 690 e.

Ja miten sitä rahaa säästyy?

Sarjan jokaisessa kuudessa osakilpailussa kaikilta, paitsi ennakkoon rekisteröityneiltä SM-luokkiin osallistuvilta kilpailijoilta, peritään 100 euron sarjapalvelumaksu ja 50 euron seurantalaitemaksu.

Osakilpailukohtaisesti maksettuna sarja- ja seurantalaitemaksut ovat siis 6 x 150 e = 900 e.

Ennakkorekisteröinti maksaa 690 e.

Ennakkorekisteröinnillä sarjamaksu siis pienenee 210 e.

Silkan rahansäästön lisäksi ennakkorekisteröityminen helpottaa sarjajärjestäjän ja kilpailijoiden välistä tiedonkulkua, kun lähetämme kaikki tarpeelliset tiedot aina suoraan ennakkorekisteröityneille kilpailijoille. Myös sarjaviestinnässä meidän on helpompaa pitää ennakkoon rekisteröityneitä "silmällä" ja medioiden on helpompi seurata kilpailijoita, joista tiedetään heidän ajavan SM-sarjaa. Yhteistyökumppaneillekin on helpompi osoittaa, että sarjaa ajetaan kun on sarjarekisteröinti tehtynä.

Kilpailijoiden ennakkorekisteröityminen hoituu KITI-järjestelmän kautta, pääset sinne suoraan tästä.

Pisteet top 5

1. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 25 pistettä PiekUA (Rally2)
2. Lauri Joona / Antti Linnaketo 18 pistettä SAU (Rally2)
3. Benjamin Korhola / Patric Öhman 15 pistettä VihUA (Rally2)
4. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 12 pistettä EMSC (Rally2)
5. Anssi Rytkönen / Reeta Hämäläinen 10 pistettä KoMoKe (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2026

    1. 16.-17.1. SM Ralli Mikkeli, Mikkeli
    2. 29.-31.1. 61. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
    3. 27.-28.2. SM Auto Sorsa Riihimäki-ralli, Riihimäki
    4. 22.-23.5. SM Imatra Ralli, Imatra
    5. 12.-13.6. SM Jyväskylä Ralli, Jyväskylä
    6. 14.-15.8. Fixus SM Ralli Kitee, Kitee
    7. 25.-26.9. SM Porvoon Autopalvelu Ralli, Porvoo

SM-sarja sosiaalisessa mediassa